Facebook YouTube Instagram LinkedIn

Za kulisami

czym będzie regulamin wyspy?

Czym będzie regulamin wyspy? Gdybyście nagle znaleźli się na wyspie, od czego trzeba byłoby zacząć budowanie nowej wspólnoty? Od ustalenia zasad? Wybrania przywódcy? A może niepotrzebne byłby żadne regulaminy? Czy bez nich udałoby się utrzymać porządek, uniknąć konfliktów? Co myślicie na ten temat?

„Burza. Regulamin wyspy” / próby do spektaklu

Struktury budowane w imię dobra społeczeństw bywają często jedynie maską dla indywidualnych ambicji. Czy władza idzie zawsze w parze z odpowiedzialnością? Czy Prospero, poprzez swoje działania, jest dobrym przywódcą? Jakie lekcje możemy wyciągnąć z jego postaci na temat etyki przywództwa?

„BURZA. REGULAMIN WYSPY” / BACKSTAGE

„Burza” – jeden z ostatnich tekstów Szekspira i ponadczasowe świadectwo wielkości angielskiego dramatopisarza. Rozgrywająca się w scenerii bezludnej wyspy historia skupia jak w soczewce namiętności i dramaty zagubionych gdzieś po środku Morza Śródziemnego rozbitków, a jej precyzyjnie przeplatane wątki składają się w opowieść o odradzających się w każdych warunkach strukturach władzy, o kolonialnym pragnieniu posiadania i rządzenia, o zaślepiającej potrzebie rozliczenia dawnych krzywd, a wreszcie – w podejrzanie radosnym happy endzie – także o miłości i o potężnej sile przebaczenia.

V MARATON TEATRALNY / 1-3 MARCA

W dniach 1-3 marca 2024 po raz kolejny w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbył się Maraton Teatralny pod hasłem „Weekend Europejski w TJK”. Był to przegląd opolskich premier ostatnich lat, dostępnych dla międzynarodowej publiczności dzięki transkrypcji w języku angielskim (napisy). Wydarzenie było wyjątkową okazją, by w ciągu 3 dni nadrobić repertuarowe zaległości oraz poznać młodą generację twórców i twórczyń teatralnych. Maratonowi Teatralnemu towarzyszyła dyskusja o polskim systemie teatralnym na tle systemów europejskich z udziałem ekspertów z Polski i Europy.

„instrukcja dla pań sprzątających” / premiera

Powoli kończymy premierowy weekend INSTRUKCJI DLA PAŃ SPRZĄTAJĄCYCH w reżyserii Olgi Ciężkowskiej oraz w adaptacji Martyny Wawrzyniak.  Zapytaliśmy naszych Widzów oraz Widzki o ich opinie, wrażenia oraz przemyślenia dotyczące najnowszej premiery. 

Posłuchajcie, co mieli do powiedzenia!

ROZMOWA Z DRAMA-TURŻKĄ / Instrukcja dla pań sprzątających

„Wraz z Olgą Ciężkowską, czyli reżyserką tego spektaklu marzyłyśmy o tym, żeby zrealizować opowiadania Berlin tutaj, właśnie tutaj – w Opolu, w historycznym sercu śląska gdzie mit właśnie zaradnej, robionej, obrotnej kobiety był – a może wciąż jest żywy jak nigdzie indziej. – powiedziała w rozmowie o „Instrukcji dla pań sprzątających” dramaturżka spektaklu, Martyna Wawrzyniak.

„instrukcja dla pań sprzątających” / backstage

Trwają intensywne próby do premiery spektaklu „Instrukcja dla pań sprzątających” w reż. Olgi Ciężkowskiej. Bohaterki Berlin, inspirowane nią samą, umykają wszelkim próbom dyskursywizacji. Nie są ani dobrymi feministkami ani dobrymi matkami, wzdychają do słabych mężczyzn, a ich największymi namiętnościami okazują się własne matki. Berlin pisze z doświadczenia i obserwacji, przez lata z czwórką synów, zmieniając zawody, miejsca zamieszkania i mężczyzn.

Olga ciężkowska o spektaklu / Instrukcja dla pań sprzątających

„Instrukcja dla pań sprzątających” to pierwsza w Polsce teatralna adaptacja zbioru opowiadań legendarnej amerykańskiej pisarki Lucii Berlin. Autorka z brawurą tworzy portrety kobiet swojego życia – nauczycielek, pielęgniarek, recepcjonistek i sąsiadek, których spontaniczne spotkania w pralniach samoobsługowych i na przystankach autobusowych rozpalają namiętności i momenty rozpadu. 

Premiera spektaklu 2 lutego 2024 roku o godzinie 19:00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

opolska scena tańca 2023 / podsumowanie

Co za emocje, ruch i taniec! Zakończyliśmy Opolską Scenę Tańca a wraz z nią przegląd najważniejszych polskich spektakli z obszaru tańca współczesnego. Cieszymy się, że już po raz trzeci razem z Wami doświadczyliśmy teatru w rytmie tańca. Do zobaczenia na kolejnej edycji!

The Best European Show / Premiera

Jurorzy THE BEST EUROPEAN SHOW głosowali w piątek, sobotę i niedzielę. Kto został zwycięzcą pierwszego Europejskiego Festiwalu Teatralnego? Co na to nasze Widzki i Widzowie? 

Sprawdźcie wrażenia naszych widzów po spektaklu!

HARIS PAŠOVIĆ PRZED PREMIERĄ W OPOLU

Reżyser „The Best European Show” – Haris Pašović serdecznie zaprasza Was na „The Best European Show”. Zadamy sobie pytania o kondycję Europy i Eurpejskiego teatru. Będzie dużo ironii, humoru i satyry.

Reżyser - Haris Pašović o spektaklu / The Best European Show

Przed nami “The Best European Show” – konkurs na najlepszą sztukę teatralną. Kto go wygra? O czym dyskutują jurorzy? Co przeszkodzi ich pracy? Co wpłynie na werdykt? Na deskach Kochanowskiego zobaczycie niezwykły spektakl Harisa Pasovića. Posłuchajcie, co reżyser mówi o genezie jego powstawania i temacie, którego dotyka.

"The Best European Show" - już niedługo w TJK

Tragikomedia o współczesnej Europie i jej teatrze. Międzynarodowe jury musi wyłonić zwycięzcę pierwszego Europejskiego Festiwalu Teatralnego, stworzonego na wzór Konkursu Piosenki Eurowizja. 

Spektakle z 52 krajów rywalizują o nagrodę The Best European Show.

Czy czujesz się Europejczykiem? / The Best European Show

Bycie Europejczykiem może odnosić się do różnych aspektów, takich jak przynależność geograficzna, obywatelstwo, kultura, historia czy wartości. To złożone i wielowymiarowe pojęcie, które może mieć różne znaczenia dla różnych osób. Zapytaliśmy opolan co dla nich znaczy Europa i bycie Europejczykiem.

Zgadzacie się z opiniami naszych rozmówców? Co dla Was oznaczają te pojęcia? Podzielcie się opiniami na temat Europy w komentarzach

ROZMOWA Z DRAMATURGIEM - SEAN’EM BUHAGIAR​

THE BEST EUROPEAN SHOW w reżyserii Harisa Pašovića zbliża się wielkimi krokami. Posłuchajcie rozmowy z dramaturgiem – Sean’em Buhagiar. „Myślę, że to SHOW, które pokazuje sytuację i problemy, którym europejski teatr stawia czoła.” – mówi Satyryczna sztuka na pograniczu absurdu rozważy współczesną Europę i jej teatr.

W jakim są stanie? Jakie mają wyzwania?

"I'm nowhere /znikanie" | PREMIERA

Jak Wasze wrażenia po premierze spektaklu I’M NOWHERE / ZNIKANIE? Zapytaliśmy naszych Widzów i Widzki o ich wrażenia, emocje, przemyślenia – sprawdźcie co mieli do powiedzenia.

"I'M NOWHERE / DESVANECIMIENTO" | TRAILER

Prezentujemy trailer „I’m Nowhere / Znikanie / Desvanecimiento” w koprodukcji z Teatros del Canal w Madrycie oraz Międzynarodowym Festiwalem Boska Komedia w Krakowie.

Wywiad z Norbertem Rakowskim

Wywiad z Norbertem Rakowskim — reżyserem spektaklu „I’m Nowhere / Znikanie”. Partnerami i koproducentami spektaklu są Teatros del Canal (Madryt, Hiszpania) oraz Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia (Kraków, Polska).

SOCORRO ANADÓN I VICTORIA LAGO / ,,I'M NOWHERE / ZNIKANIE"

Hiszpańska część zaspołu artystycznego – Socorro Anadón oraz Victoria Lago opowiadają, czego mogą spodziewać się widzowie w spektaklu I’M NOWHERE/ZNIKANIE w reż. Norberta Rakowskiego. Czy to proces refleksji? Czy to zadawanie sobie pytań na temat życia i śmierci?

,,I'm Nowhere / Znikanie" | backstage

Zajrzyj na backstage spektaklu ,,I’m Nowhere / Znikanie” – polsko-hiszpańskiej koprodukcji realizowanej w Opolu!

Norbert rakowski o spektaklu ,,I'M NOWHERE / ZNIKANIE"

Rozmowa z Norbertem Rakowskim — reżyserem spektaklu „I’m Nowhere / Znikanie”.

47. opolskie konfrontacje teatralne | podsumowanie

Czy klasyka jest wciąż żywa? Sprawdźcie, jak minęły 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Najlepszymi klasycznymi spektaklami podczas jednego z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce okazały się „Sen srebrny Salomei” w reż. Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz „Znachor” w reż. Jakuba Roszkowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

„SZTUKA KOCHANIA” / PREMIERA

Premiera „Sztuki kochania” już za nami! Pytamy o wrażenia naszych widzów i słuchamy popremierowej rozmowy z twórcami!

Mira mańka o spektaklu "sztuka kochania"

Posłuchajcie czego dotyczy najnowszy spektakl, jak ważna jest Sztuka Kochania i dlaczego Mira Mańka zdecydowała się na wyreżyserowanie tego spektaklu w naszym teatrze.

„CZTERY DOBRE POWODY...” / PREMIERA

Premiera „Czterech dobrych powodów by rzucić wszystko w cholerę” już za nami! Pytamy o wrażenia naszych widzów i słuchamy popremierowej rozmowy z twórcami!

Milena Lisiecka i Jakub Klimaszewski / roma i boguś

Poznajcie Romę i Bogusia, czyli Milenę Lisiecką oraz Jakuba Klimaszewskiego. Posłuchajcie co mówią o najnowszym spektaklu „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę” i o swoich postaciach.

Norbert Rakowski o spektaklu „CZTERY DOBRE POWODY...” cz. 1

Rozmowa z Norbertem Rakowskim — reżyserem spektaklu „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę”.

Norbert Rakowski o spektaklu „CZTERY DOBRE POWODY...” cz. 2

Druga część rozmowy z Norbertem Rakowskim — reżyserem spektaklu „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę”, a także kilka kadrów z prób nad spektaklem!

„CZTERY DOBRE POWODY...” BACKSTAGE CZ. 1

Tak wyglądały przygotowania do spektaklu „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę” w reż. Norberta Rakowskiego.

„CZTERY DOBRE POWODY..." BACKSTAGE CZ. 2

Po raz kolejny zaglądamy za kulisy najnowszego spektaklu „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę”!

„KOTKA...” BACKSTAGE

Tak wyglądały przygotowania do spektaklu „Kotka na gorącym blaszanym dachu”!

„Kotka na gorącym blaszanym dachu” trailer

Trailer do spektaklu „Kotka na gorącym blaszanym dachu” w reżyserii Radosława Stępnia.

„KORDIAN;” / MŁODZIEŻ O SPEKTAKLU cz. 3

Kim jest młodzież w spektaklu „Kordian;”? 
Sprawdźcie trzecią część rozmów młodymi aktorami!

„KORDIAN;” / MŁODZIEŻ O SPEKTAKLU CZ. 2

Kim jest młodzież w spektaklu „Kordian;”? 
Sprawdźcie drugą część rozmów młodymi aktorami!

„KORDIAN;” / MŁODZIEŻ O SPEKTAKLU cz. 1

Kim jest młodzież w spektaklu „Kordian;”? 
Sprawdźcie pierwszą część rozmów młodymi aktorami!

„KORDIAN;” backstage

Backstage z przygotowań do spektaklu „Kordian;” w reżyserii Patrycji Wysokińskiej.

„ANTONÓWKI” / ROZMOWA Z WOJTKIEM MAZOLEWSKIM

Rozmowa Jacka Wakara z Wojtkiem Mazolewskim o procesie twórzenia muzyki do spektaklu „Antonówki” w reżyserii Janusza Opryńskiego.

„ANTONÓWKI” / ROZMOWA Z JANUSZEM OPRYŃSKIM

Rozmowa Jacka Wakara z Januszem Opryńskim, reżyserem „Antonówek”.

„ANTONÓWKI” TRAILER

Trailer do spektaklu „Antonówki” w reżyserii Janusza Opryńskiego.

OPOLSKA SCENA TAŃCA VOL. 1 / TWÓRCY

Wywiady z twórcami spektakli oraz warsztatów podczas Opolskiej Sceny Tańca vol. 1.
Czym jest dla nich taniec? Jak tańczy się na deskach teatru dramatycznego? Posłuchajcie!

Opolska Scena Tańca vol. 1 / widzowie

Czym dla nich jest taniec? Co czują gdy tańczą? Po co im Opolska Scena Tańca? Nasi widzowie o nowym wydarzeniu.

„Ziemia obiecana” / rozmowa z reżyserem

Rozmowa z Piotrem Ratajczakiem, reżyserem spektaklu „Ziemia obiecana”.

46. OKT / trailer

Trailer 46. edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych.
OKT to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 46 lat gości klasykę polską na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego. 

„Los Endemoniados/
Biesy”

Rozmowa z Marcinem Wierzchowskim, reżyserem spektaklu „Los Endemoniados/Biesy”.

„ROHTKO” TRAILER

Trailer do spektaklu „ROHTKO” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. 

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Dailes w Rydze.

„Kuliści” / rozmowa z twórcami

Czym są „Kuliści”? Są jak chmury – każdy widzi je inaczej.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z twórcami spektaklu — Patrycją Kowańską, Natanem Kryszk, Magdą Fejdasz oraz Moniką Szpunar.

„Kuliści” trailer

Trailer spektaklu „Kuliści”, który jest realizacją zwycięskiego projektu, wyłonionego w 4. edycji Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia

„Instytut” / rozmowa z Jakubem Żulczykiem

Rozmowa z twórcą powieści „Instytut” Jakubem Żulczykiem. Spektakl w reżyserii Jędrzeja Wieleckiego powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

„Badania ściśle Tajne” / Norbert Rakowski

Reżyser „Badań ściśle tajnych”, Norbert Rakowski, opowiada o spektaklu. Czy to komedia? Czy wręcz przeciwnie? O czym opowiada? Jakie budzi pytania?

„Badania Ściśle Tajne” / Katarzyna Herman

Katarzyna Herman opowiada o czym mówią „Badania ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego.

„Badania Ściśle Tajne” / aktorzy

Karolina Kuklińska, Karol Kossakowski i Bartosz Woźny (aktorzy TJK) opowiadają o czym są „Badania ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego.

„Badania Ściśle Tajne” / Joanna Osyda

Joanna Osyda (aktorka TJK) opowiada o spektaklu „Badania ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego.

„Amator 2020” / czerwiec

Trzyczęściowe wprowadzenie w świat spektaklu „Amator 2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego. Trzy miesiące z życia głównego bohatera, Filipa Mosza. 

„Amator 2020” / sierpień

Trzyczęściowe wprowadzenie w świat spektaklu „Amator 2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego. Trzy miesiące z życia głównego bohatera, Filipa Mosza. 

„Amator 2020” / wrzesień

Trzyczęściowe wprowadzenie w świat spektaklu „Amator 2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego. Trzy miesiące z życia głównego bohatera, Filipa Mosza. 

„Amator 2020” trailer

Trailer spektaklu „Amator 2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego. 

„KRÓL LEAR" TRAILER

Trailer spektaklu „Król Lear” w reżyserii Anny Augustynowicz.

„KRÓL LEAR" MIROSŁAW ZBROJEWICZ O ROLI LEARA

Mirosław Zbrojewicz, aktor grający główną rolę w spektaklu Anny Augustynowicz, opowiada o tym kim dla niego jest Lear.

„Król Lear” z różnych perspektyw

Twórcy spektaklu „Król Lear” – Anna Augustynowicz, Mirosław Zbrojewicz, Magdalena Maścianica, Weronika Krystek, Tomasz Armada i Martyna Konieczny – opowiadają o różnych aspektakch pracy nad spektaklem.

KTO ZA TYM STOI?

Rozmowy z pracownikami Teatru Kochanowskiego. Przedstawiamy osoby, które pracują za kulisami. Widzowie nie kojarzą ich ze sceny, jednak bez ich pracy nie powstałby żaden spektakl.

KONKURS MODELATORNIA

Projekty nagrodzone w ramach Konkursu Modelatornia Online w 2020 roku.

TRAILERY SPEKTAKLI TJK

Obejrzyj zapowiedzi spektakli Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu!

„Czarna skóra, białe maski”

Twórcy speklaklu „Czarna skóra, białe maski” (reż. Wiktor Bagiński) opowiadają o jego kontekstach i osobistych doświadczeniach.

„GROTOWSKI NON-FICTION"

Zbigniew Libera o Jerzym Grotowskim. Nagrania powstały przy okazji premiery spektaklu „Grotowski non-fiction” według koncepcji Katarzyny Kalwat i Zbigniewa Libery. Kuratorka projektu: Joanna Zielińska

Skip to content