10099

LOS ENDEMONIADOS/BIESY


Kup bilet

OPIS SPEKTAKLU

Dokładnie 50 lat temu, podczas premiery spektaklu na motywach „Biesów” Fiodora Dostojewskiego, spłonął teatr w niedużej miejscowości na południu Hiszpanii. W pożarze zginęli twórcy spektaklu oraz uwięziona w budynku publiczność.

Rok 1973. Reżim generała Franco ma się już ku końcowi, ale umęczeni Hiszpanie nie widzą szans na poprawę swojego losu. Pod skrzydłem dyktatora dorasta fanatycznie mu oddany Juan Carlos – prawowity następca tronu. W rządzonej przez Franco Hiszpanii prawda jest niewygodna. Tłumione są pytania o los bliskich, którzy zginęli podczas wojny domowej i w czasach reżimu albo zostali schwytani i przetransportowani do tajnych placówek więziennych. Naród dławi się, milcząc, a w gardłach gorącokrwistych Hiszpanów rośnie gula.

W tych okolicznościach niewielka amatorska grupa teatralna zaczyna tworzyć swoją adaptację „Biesów”: wściekłą, szaloną, pełną ognia, powstającą z potrzeby powiedzenia czegokolwiek, kiedy nie można wypowiedzieć nic. W trakcie pracy uczestnicy radykalizują się i marzą o coraz bardziej aktywnym działaniu na rzecz walki z systemem. Nie wiedzą, że staną się ofiarami własnych ambicji.

W Polsce w 2022 roku znów zaczynamy odczuwać ten sam lęk, tę samą beznadzieję, więc wywołujemy tych, którzy zginęli walcząc, niepogodzeni z własną bezsilnością. Zagłębiając się w materiały, które przetrwały – notatki, dzienniki, nagrania, odkrywamy krok po kroku tragiczną historię teatralnej grupy rebeliantów i podejmujemy próbę zrekonstruowania jej spektaklu, z nadzieją, że jego twórcy doceniliby, że kończymy to, co zaczęli.

Dodatkowe informacje:

  • Podczas spektaklu 15.10 będzie można skorzystać z zajęć pt.: „Gdy rodzice są w teatrze...”. To warsztaty dla wszystkich dzieci powyżej 4. roku życia, których rodzice oglądają spektakl w Teatrze Kochanowskiego. Na warsztaty zapraszamy 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu, udział w zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji na temat zajęć oraz zapisów na stronie Centrum Edukacji Kulturalnej.

REALIZACJA

REŻYSERIA:
Marcin Wierzchowski

SCENARIUSZ I DRAMATURGIA:
Daniel Sołtysiński i Marcin Wierzchowski

WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA:
Piotr Pacześniak (AST)

MUZYKA:
Marta Zalewska

SCENOGRAFIA:
Anna Maria Karczmarska

REŻYSERIA ŚWIATŁA:
Szymon Kluz

KOSTIUMY:
Paula Grocholska

DRAMATURGIA RUCHU:
Aneta Jankowska

OBSADA

Cecylia Caban - Amelia Goya de Lopez/Arina Prochorowna Wirgińska
Maria Kuśmierska (gościnnie) - Inez Ojeda/Daria Pawłowna
Magda Maścianica
- Nina Pia Fuentes/Lizawieta Nikołajewna
Joanna Osyda
- Veronica Rodriguez Hernando/Maria Szatow
Judyta Paradzińska - Maria Graciela Gonzalez/Warwara Pietrowna Stawrogin
Monika Stanek - Esperanza Sanchez/Maria Timofiejewna Lebiadkin

Bartosz Dziedzic - Jorge Luis Barroso/Stiepan Trofimowicz Wierchowieński
Jakub Klimaszewski - Carlos Araña/Piotr Stiepanowicz Wierchowieński
Artur Paczesny - Manuel Gonzales/Aleksiej Niłycz Kiryłłow
Radomir Rospondek - Roque Romero Revuelta/Ignat Timofiejewicz Lebiadkin
Kacper Sasin - Marcos Rodrigo Vaello/Iwan Pawłowicz Szatow
Konrad Wosik
- Juan Pablo Guerrero Galen/Stawrogin Mikołaj Wsiewołodowicz

PREMIERA:
13 maja 2022 r. – DUŻA SCENA

CZAS TRWANIA:
200 minut (z przerwą)

fot. Edgar de Poray