Facebook YouTube Instagram LinkedIn

miejsce

jedyny taki teatr w polsce

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu jest teatrem dramatycznym, którego historia sięga lat powojennych. Od 1975 roku teatr funkcjonuje w obecnej siedzibie, dysponując jedną z największych scen w Europie, największą sceną dramatyczną w Polsce, trzecią w kraju po warszawskiej i łódzkiej scenie operowej. W latach 70-tych nazywano go superteatrem, z uwagi na rozmiar, rozmach oraz budżet, który był wówczas najwyższy w Polsce. Oddany po ponad dziewięciu latach budowy teatr był w momencie otwarcia najnowocześniejszym budynkiem teatralnym w Polsce. Od tego roku również nosi imię swojego obecnego patrona oraz gości Opolskie Konfrontacje Teatralne, festiwal poświęcony inscenizacjom polskiej literatury klasycznej. 

Budynek został zaprojektowany przez tandem projektowy Juliana Duchowicza i Zygmunta Majerskiego i należy do najciekawszych obiektów teatralnych w Polsce. W momencie odbioru dysponował Dużą i Małą Sceną. W toku eksploatacji salę prób zamieniono na Scenę na Parterze (obecnie Scena Bunkier), a w 2016 roku z inicjatywy Norberta Rakowskiego powstała scena Modelatornia zaaranżowana z pomieszczeń technicznych malarni przy Dużej Scenie. Obecnie więc teatr posiada cztery sceny i w sumie prawie tysiąc miejsc na widowniach.  Olbrzymia scena, zapadnie, obrotówka, sprawiają, że wielu twórców pozwala tu sobie na wymagające, widowiskowe inscenizacje, które oszałamiają widzów swoją spektakularnością.

Ostatnio, w latach 2019-2021, w ramach projektu „Nowa jakość Teatru” budynek przeszedł gruntowną modernizację. Przebudowane zostały wejścia główne do teatru, zaplecza i garderoby oraz elewacja frontowa budynku. Stworzono Centrum Edukacji Teatralnej, zmodernizowano wentylację i klimatyzację, unowocześniono nagłośnienie i oświetlenie poszczególnych scen oraz zmieniona została elewacja frontowa. 

 

Realizując ideę o teatrze jako miejscu spotkań i budowania wspólnoty kulturalno-społecznej, dyrektor teatru Norbert Rakowski stworzył środowisko i okoliczności sprzyjające twórcom, widzom i mieszkańcom miasta. Udało się przywrócić oryginalne założenia projektantów poprzez ponowne otwarcie i odsłonięcie podzielonych przestrzeni dwupoziomowego foyer oraz dostosować je do współczesnych standardów technologicznych i trendów projektowych. Wysmakowane działania nienaruszające architektury z lat 70-tych sprawiły, że miejsce to znowu zachwyca i przyciąga publiczność.

więcej:

W teatrze organizowane są nie tylko pokazy teatralne. 

W odnowionym, dolnym foyer mieści się wysmakowana klubokawiarnia AtelierGórne foyer oraz teatralne sceny to miejsca warsztatów i wykładów, miejsce gdzie odbywają się również koncerty promujące młodych polskich artystów wchodzących dopiero na rynek muzyczny. Z kolei Centrum Edukacji Kulturalnej organizuje spotkania z twórcami i twórczyniami oraz spotkania tematyczne z zaproszonymi ekspertami i ekspertkami, a także wprowadzenia do spektakli. W naszym teatrze odkryjecie zupełnie nowe przestrzenie i poczujecie ich niepowtarzalny klimat. 

To miejsce do pracy i relaksu,  miejsce otwarte na różne głosy i różne spojrzenia.

odwiedzajcie nas, warto!

Skip to content