8317

OPIS SPEKTAKLU

Lear jest jednym ze szczytowych osiągnięć Szekspira, dramatem-legendą. Jego fabuła bywa przedmiotem rozlicznych interpretacji, nieraz skrajnie od siebie różnych, lecz zgodnych co do jednego: wizja Szekspira to jedno z najgłębszych, a zarazem najbardziej pesymistycznych studiów ludzkiej natury. Aby porwać się na ten tekst, reżyser musi dysponować nie tylko umiejętnościami fachowymi i wiedzą o dramacie, ale także ludzkim doświadczeniem, tylko ono bowiem pozwala przeniknąć motywacje i zachowania postaci.

Wyzwanie inscenizacji arcydramatu – wielkie i dla pojedynczego twórcy, i dla obu łączących swe siły zespołów teatralnych – podejmuje Anna Augustynowicz, reżyserka utytułowana,  i doświadczona, dla której dramaturgia Szekspira jest obok nowych, współczesnych tekstów najważniejszym materiałem do pracy scenicznej. Minimalizm używanych środków scenicznych, powściągliwość w ukazywaniu reżyserskiego ego, a przy tym perfekcja i świadomość sceny oraz wyczulenie na kwestię komunikatywności spektaklu powodują, że w jej spektaklach wyraźniej niż gdzie indziej dochodzą do głosu intencje autora.

„Niewielu aktorów odważyło się wcielić w tę postać, która ma format postaci Michała Anioła" – pisał G. T. di Lampedusa. W głównej roli – którą kreowali artyści najwyższej miary (w Polsce m.in. Gustaw Holoubek, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz) – wystąpi Mirosław Zbrojewicz. Resztę obsady wypełnią kobiety, co jest zarówno przewrotnym odwróceniem tradycji elżbietańskiej, jak i grą ze stereotypami „męskiej”, patriarchalnej kultury, której Król Lear jest niewątpliwym ucieleśnieniem, a której rozpad dziś obserwujemy.

Szekspir odkrywa autorytarny mechanizm sprawowania władzy, który dziś nazywamy populizmem. Miłość do władzy staje się równa miłości do wojny. W tę wojnę wplątana zostaje cała społeczność.  Szekspir ostro przedstawia konflikty, które wynikają z przemocy mocno zakorzenionej w kulturze patriarchalnej. Będziemy się zastanawiać, dlaczego dla ludzi wojna bywa piękna.

Anna Augustynowicz

REALIZACJA

REŻYSERIA:
Anna Augustynowicz

SCENOGRAFIA:
Marek Braun

KOSTIUMY:
Tomasz Armada

MUZYKA:
Jacek Wierzchowski

REŻYSERIA ŚWIATEŁ:
Krzysztof Sendke

ASYSTENT REŻYSERA:
Jan Kamiński (II rok AT w Warszawie)

INSPICJENT:
Urszula Kraska (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu)
Mariusz Sikorski (Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy)

OBSADA

Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu:
Cecylia Caban
Weronika Krystek (AST w Krakowie, gościnnie)
Karolina Kuklińska
Magdalena Maścianica
Katarzyna Osipuk
Judyta Paradzińska
Beata Wnęk-Malec

Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy:
Magda Drab
Katarzyna Dworak/Magda Biegańska
Gabriela Fabian
Ewa Galusińska
Aleksandra Listwan
Anita Poddębniak
Zuza Motorniuk

oraz Mirosław Zbrojewicz (gościnnie)

PREMIERA:
12 września 2020 r. - Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, SCENA GADZICKIEGO
30 kwietnia 2021 r. - Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, DUŻA SCENA

SUGEROWANY WIEK WIDZÓW:
+16 lat

fot. N. Rakowski

Partnerem i koproducentem spektaklu jest Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy