Tegoroczna edycja jest częścią obchodów „Opolskie 20 lat w Unii Europejskiej” organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.
W dniach 1-3 marca 2024 po raz kolejny w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się Maraton Teatralny pod hasłem „Weekend Europejski w TJK”. Będzie to przegląd opolskich premier ostatnich lat, dostępnych dla międzynarodowej publiczności dzięki transkrypcji w języku angielskim (napisy). Wydarzenie jest wyjątkową okazją, by w ciągu 3 dni nadrobić repertuarowe zaległości oraz poznać młodą generację twórców i twórczyń teatralnych. Maratonowi Teatralnemu towarzyszyć będzie dyskusja o polskim systemie teatralnym na tle systemów europejskich z udziałem ekspertów z Polski i Europy.
Opolski Maraton Teatralny to także klasyka dramatu światowego, czyli „Kotka na gorącym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa w reż. Radka Stępnia. W ramach przeglądu zobaczyć będzie można również spektakl „Instytut” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, czyli przedstawienie, które powstało w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.
W programie znajdzie się także jedna z naszych międzynarodowych premier, czyli „I’m Nowhere / Znikanie” w reż. Norberta Rakowskiego, zrealizowana jako koprodukcja z Teatros del Canal w Madrycie oraz Festiwalem Boska Komedia w Krakowie.
Poza programem wydarzeń teatralnych odbędą się również spotkania z twórcami po wybranych spektaklach. Dodatkowo, będą miały miejsce dwie branżowe dyskusje panelowe, w ramach których eksperci zastanowią się nad kształtem teatru w Europie oraz kierunkami zmian, które można zaproponować w Polskim systemie teatralnym.
Europejskie Forum Teatralne odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Organizowane jest przez Komisję Europejską.
WhAT'S ON
SIDE EVENTS
Na rozmowy z twórcami młodego pokolenia zapraszamy widzów po spektaklu:
Dyskusje branżowe dedykowane są ekspertom z branży teatralnej a także dziennikarzom.
GARDŁO DIABŁA Angeliki Markul
W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Angelika Markul przygotuje nową odsłonę projektu Gardło diabła.
Wystawa, jak większość realizacji artystki, będzie stanowić refleksję nad nieokiełznaną potęgą przyrody, miejscem człowieka w historii świata, upływem czasu, pamięcią – jednostkową i „kosmiczną” – a także tym, co nieuniknione i przekraczające ludzkie możliwości.
W dniach 2-3 marca dla uczestników Maratonu Teatralnego za okazaniem karnetu lub biletu na spektakl wstęp na wystawę jest darmowy.
PATRONI MEDIALNI
PARTNERZY
Partnerem wydarzenia jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego