Twórczo z Teatrem to propozycja z zakresu edukacji teatralnej dla młodzieży i nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich.
Uczestnikom projektu Twórczo z Teatrem proponujemy coś więcej niż tylko przedstawienia i bilety w niższych cenach. Pedagodzy otrzymają dostęp do zeszytów metodycznych, tworzonych przez specjalistów, z propozycjami scenariuszy lekcji. Mogą z nich skorzystać nie tylko poloniści, ale również nauczyciele innych przedmiotów.
Projekt obejmuje obecnie następujące tytuły z repertuaru Kochanowskiego: „Moralność Pani Dulskiej" (reż. Giovanny Castellanos), „Kolaboranci" (reż. Piotr Ratajczak), „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" (reż. Marta Streker), „Český díplom" (reż. Piotr Ratajczak), „Wątpliwość" (reż. Norbert Rakowski), „Romeo i Julia" (reż. Attila Keresztes), „Córki powietrza. Sen Balladyny" (reż. Ignacio García), „Podróż za jeden uśmiech" (reż. Piotr Ratajczak), „Mistrz i Małgorzata" (reż. Janusz Opryński).
Dotychczas odbyły się również warsztaty dotyczące spektakli: „Ślub" (reż. Anna Augustynowicz), „Uroczystość" (reż. Norbert Rakowski) i „Bez znieczulenia" (reż. Piotr Ratajczak), „Ty, Hitler" (reż. Tomasz Kaczorowski). Zeszyty metodyczne dotyczące wymienionych przedstawień dostępne są w wersji elektronicznej.
W roku 2020 zapraszamy do Twórczo z Teatrem 2020 – IV edycja.
teatralne poranki filozoficzne
to propozycja dla najmłodszych. Cykl spotkań filozoficznych, które zachęcają dzieci do samodzielnego myślenia połączony z formami teatralnymi jest możliwością budowania poczucia własnej wartości młodego człowieka, rozbudzania ciekawości, otwartości, poznawczej odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Uczestnicy warsztatów uczą się rozumienia pojęć, dociekania ich znaczeń i związków z praktyką indywidualnego i społecznego działania stawiania pytań, tez, wyrażania własnych myśli, argumentowania, dyskusji-zdobywają narzędzia do poznawania i rozumienia świata a także komunikacji w społeczności. Zajęcia składają się z prezentacji fragmentów tekstów literackich, dyskusji i zadań opartych na metodach teatralnych, pedagogice teatru a także metodzie dociekań filozoficznych.
Warsztaty dla uczniów
to interesująca propozycja skierowana do młodzieży szkolnej. Teatr oferuje bezpłatne warsztaty kontekstowe przeprowadzane przed lub po spektaklach. Warsztaty prowadzone są przez aktorów naszego teatru zarówno w siedzibie Teatru jak również istnieje możliwość zorganizowania warsztatów na terenie szkoły. Wszystkie działania są ściśle powiązane ze szkolną podstawą programową.
Dyskusyjny Klub Teatralny
to kolejne działanie edukacyjne podjęte przez Teatr Kochanowskiego w Opolu. Zapraszamy uczniów, nauczycieli, ale i wszystkich miłośników teatru, w każdy trzeci czwartek miesiąca do dyskusji na temat tego, co w opolskim i polskim teatrze ciekawe i aktualne. To przestrzeń do wymiany zdań na temat najnowszych tytułów Kochanowskiego oraz poszerzenia wiedzy z zakresu historii teatru.
Spotkania prowadzi Michalina Butkiewicz – wizytatorka Centrum Edukacji Artystycznej, doradczyni metodyczna, autorka licznych projektów edukacyjnych realizowanych w teatrach w Szczecinie, Bydgoszczy i Warszawie, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów 2009-2013.
Miejsce spotkań: Sala VIP. Wstęp wolny.
Premiery belferskie
to pokazy najnowszych spektakli Teatru Kochanowskiego, które następnie dołączą do tytułów oferowanych uczniom w projekcie Twórczo z Teatrem. Na premiery belferskie zapraszamy nauczycieli z regionu, by stworzyć dogodne warunki do spotkania i poznania nowej oferty edukacyjnej Teatru. Po spektaklach odbywają się spotkania z twórcami oraz aktorami, które prowadzi Pani Michalina Butkiewicz. Nieustannie zapraszamy do odkrywania, jak wiele teatr i sztuka mogą zaoferować młodemu widzowi.
Zainteresowanych współpracą nauczycieli zapraszamy do kontaktu:
wspolpraca@teatropole.pl
bilety@teatropole.pl
Tel.: 662 108 502
Tel.: 77 544 50 30
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz z budżetu Województwa Opolskiego.