Nabór do 5. edycji konkursu MODELATORNIA rozpoczęty!

11 kwietnia 2022

Ogłaszamy nabór do 5. edycji konkursu na Projekt Teatralny MODELATORNIA. Zgłoszenia projektów konkursowych można przesyłać do 27 maja.

Intencją pomysłodawców Konkursu jest zainicjowanie i prowadzenie we współczesnym kontekście kulturowym, społecznym, politycznym i artystycznym poszukiwań odnoszących się twórczo do zaproponowanej przez Grotowskiego formuły „zawodowy teatr eksperymentu”.

Dotychczasowe edycje konkursu zaowocowały czterema premierami, były to spektakle: „Zakonnice odchodzą po cichu” w reż. Darii Kopiec, „Moją ulicą płynie rzeka” w reż. Elżbiety Depty, „Czarna skóra, białe maski” w reż. Wiktora Bagińskiego oraz „Kuliści” w choreografii Weroniki Pelczyńskiej.

Kontynuując realizację konkursu Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu w dalszym ciągu chce eksplorować potencjał pracy eksperymentalnej w obrębie instytucji. Jednocześnie liczy na możliwość bliższego poznania nowego pokolenia twórców i twórczyń, która pozwoli na pogłębioną wymianę myśli i doświadczeń.

5. edycja konkursu odbędzie się w trzech etapach. Po nadesłaniu zgłoszeń Komisja Konkursowa wybierze projekty, których autorów i autorki zaprosi do ich pogłębionej prezentacji w formie pitchingu połączonego z rozmową. Zwycięska praca zostanie skierowana do realizacji na początku sezonu 2022/2023, a jej publiczny pokaz odbędzie się w pierwszych dniach grudnia.

W tej edycji zapraszamy twórców do odpowiedzi na hasło KORDIAN, do którego odwołujemy się 60 lat po premierze spektaklu Jerzego Grotowskiego pod tym tytułem. Konkurs na Projekt Teatralny MODELATORNIA szuka prac, które korespondują z hasłem w szerokim wymiarze, mając nadzieję, że tak ogromne spektrum możliwości, pozostanie otwarte na doświadczenia szeroko pojętego eksperymentu.

Więcej szczegółów w regulaminie oraz na stronie modelatornia.pl

Partnerzy medialni: Teatralny.pl, Teraz Teatr, E-teatr, Radio Doxa

V Konkurs na Projekt Teatralny MODELATORNIA nawiązujący do idei artystycznych Jerzego Grotowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.