Deklaracja Opolska opublikowana!

19 lipca 2023

Deklaracja Opolska, której powstanie zapowiadano w maju tego roku, w trakcie międzynarodowej konferencji i forum teatrów, których gospodarzem był nasz teatr, została opublikowana!

Dokument określa wizję silnego i perspektywicznego sektora teatralnego. Teatr im. Jana Kochanowskiego ma przyjemność ogłosić, ze opublikowana została Deklaracja Opolska - dokument jest wynikiem prac i dyskusji reprezentantów którzy w dniach 11-14 maja gościli w naszym teatrze na europejskim forum teatralnym odbywającym się pod auspicjami Komisji Europejskiej.

Deklaracja zachęca do bezpośredniego dialogu z europejskim teatrem oraz apeluje o podjęcie wyzwań związanych z dbaniem o zdrowie psychiczne społeczeństw państw europejskich, kryzysem klimatycznym i rozwojem sztucznej inteligencji.

 

✨ PRZECZYTAJ DEKLARACJĘ OPOLSKĄ ✨

 

Publikacja Deklaracji jest również ważnym krokiem w trwającym procesie twórczym nad stałymi europejskimi ramami polityki teatralnej. Tym samym Teatr Kochanowskiego, znany ze swojej misji teatru wielu głosów…, staje się ważnym głosem współczesnego dostrzegania nowych perspektyw, jak i odpowiedzią na najważniejsze wyzwania. Cieszymy się, że jesteśmy ambasadorem europejskiego dialogu.

Dzięki Deklaracji Opolskiej europejska społeczność teatralna potwierdziła swoją spójność i wspólną, strategiczną wizję.
Odgrywa ona ważną rolę we wspieraniu zrównoważonego, integracyjnego i przyszłościowego rozwoju,
a także staje się wiodącym partnerem instytucji europejskich w osiąganiu tego celu.
Komisja Europejska ma nadzieję, że gromadząc wszystkie segmenty tej szerokiej społeczności na Europejskim Forum Teatralnym 2023,
pomoże umieścić teatr na europejskiej mapie politycznej.

Georg Häusler,
dyrektor ds. kultury, kreatywności i sportu w Komisji Europejskiej