Norbert Rakowski

Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Na ciemnym tle stoi bokiem mężczyzna w średnim wieku. Jest łysy. Na nosie ma jasne okulary, patrzy zmrużonymi oczami. Jest w jasnej koszuli.

Reżyser teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Wydział Aktorski) i Akademii Teatralnej w Warszawie (Wydział Reżyserii Dramatu). Od 2023 roku wiceprezydent Europejskiej Konwencji Teatralnej (European Theatre Convention).

Kształcił się również w kierunku muzycznym. Przed ukończeniem studiów aktorskich debiutował na warszawskich scenach – Szwedzka 2/4 i w Teatrze Małym. W latach 1994 – 2004 był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. W 1999 r. zadebiutował jako reżyser autorskim spektaklem „Nagle” w Teatrze Studio w Warszawie. W lutym 2001 r. zrealizował spektakl dyplomowy „Samotnik” Roberta Andersona w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Od tego czasu, jako reżyser zrealizował kilkadziesiąt sztuk głównie o tematyce współczesnej, nie koncentrując się na jednym gatunku. Na swoim koncie ma  zarówno spektakle realistyczne, jak i eksperymentalne formy tańca współczesnego oraz formy operowe. Od 2015 roku pełni funkcję Dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Miłośnik twórczości Andrzeja Tarkowskiego, Piny Bausch oraz muzyki jazzowej.

Pełny przebieg dotychczasowej działalności artystycznej tutaj.