IDEA - OPOLSKIE BEZ PRZEMOCY
Celem projektu jest wspieranie młodych ludzi oraz kadry nauczycielskiej w związku ze zjawiskiem przemocy rówieśniczej oraz szeroko pojętej manipulacji i dezinformacji, szczególnie w Internecie. Chcemy przedstawić skalę problemu oraz uwrażliwić dorosłych na jego obecność. Pomimo dostępu do wielu programów profilaktycznych nadal przemoc wśród młodzieży stanowi duży problem. Brak dojrzałości emocjonalnej u młodych ludzi sprawia, że podejmowane przez nich decyzje w dużej mierze zależą od opinii rówieśników. Tymczasem w środowisku uczniowskim funkcjonuje hierarchia spowodowana różnicami wieku, cech fizycznych i cech osobowości. Nierzadko dochodzi do sytuacji konfliktowych, walki o pozycję i władzę. Sprawcy przemocy poszukują ofiar najczęściej wśród dzieci nielubianych przez innych, stosując wobec nich prześladowanie, nękanie, a także fizyczne znęcanie się. Skutkiem tych działań mogą być stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości, depresja, zaburzenia somatyczne, a także próby samobójcze.
Głęboko wierzmy, że uświadamianie tych procesów, reagowanie na nie, praca nad rozwojem poznawczym i emocjonalnym są szansą na zmianę sytuacji wielu młodych osób. Zrozumienie, wysłuchanie i empatia nauczycieli/nauczycielek może pomóc w budowaniu zaufania i otwartości uczniów/uczennic, a tym samym przyczynić się do realnej zmiany i pozytywnie wpłynąć na relacje rówieśnicze.
WIZJA I ZASIĘGI PROJEKTU
Profilaktyką obejmiemy 69 428 uczniów w 404 szkołach na Opolszczyźnie.
• Uczniów klas 7 szkół podstawowych : 8202
• Uczniów klas 8 szkół podstawowych: 4078
• Uczniów liceum ogólnokształcących: 14 237
• Uczniów technikum: 19 282
• Uczniów branżowej szkoły I stopnia: 6509
• Szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy: 333
ZASOBY OCHRONY ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Dane dotyczące zasobów w obszarze ochrony zdrowia psychicznego w województwie opolskim na podstawie danych z NFZ z 2019 roku.
Liczba lekarzy psychiatrów, także zatrudnieni np. na dwie godziny tygodniowo: 109
Liczba lekarzy psychiatrów dziecięcych, w tym zatrudnieni np.na dwie godziny tygodniowo: 8
Liczba zakontraktowanych szpitalnych oddziałów psychiatrycznych (wszystkich): 13
Liczba zakontraktowanych poradni/przychodni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (wszystkich): 2
Liczba zakontraktowanych ośrodków I poziomu referencyjnego – Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci Młodzieży: 7
Liczba specjalistów psychoterapii dzieci i młodzieży zgłoszonych do umowy z NFZ: 0
organizatorzy PROJEKTU
PARTNERZY PROJEKTU
Złoty Partner OKT
Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wytwarzanie energii elektrycznej oraz wydobywanie węgla brunatnego. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
PGE GiEK jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, pokrywającym ponad 34 % zapotrzebowania na energię i dostarczającym niemal 55 tys. GWh energii elektrycznej rocznie do krajowego systemu elektroenergetycznego oraz liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (jej udział w krajowym rynku wydobywczym tego surowca wynosi ok. 84%).
W 2022 roku Oddziały PGE GiEK (tj. El. Bełchatów, El. Turów, El. Opole, El. Rybnik oraz El. Dolna Odra) dostarczyły na rynki lokalne 3,2 mln GJ ciepła.
Oddziały PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna:
• Elektrownia Bełchatów
• Elektrownia Turów
• Elektrownia Opole
• Elektrownia Rybnik
• Elektrownia Dolna Odra
• Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów
• Kopalnia Węgla Brunatnego Turów