Wszystkie warsztaty dla osób 16+. Liczba miejsc ograniczona.
Na zajęcia prosimy przynieść wygodną odzież na zmianę oraz napoje.
14 grudnia / godz. 19.00
Gaga/People / Duża Scena TJK / wstęp: 15 zł
Prowadzenie: Natalia Iwaniec – tancerka, choreografka, certyfikowana nauczycielka metody pracy z ciałem Gaga.
Gaga to język ruchowy Ohada Naharina, choreografa Batsheva Dance Company w Tel Avivie (Izrael) i do 2018 roku dyrektora artystycznego zespołu.
Jest to świadoma praca poprzez instynktowne poruszanie całą strukturą ciała. Dzięki tej metodzie ciało uzyskuje większą giętkość i elastyczność. Zajęcia polegają na improwizacji, w której wykorzystuje się wyobraźnię i kreatywność. Nauczyciel cały czas porusza się z uczniami, co pozwala inspirować się im tym, jak porusza się nauczyciel i spotykać się w podobnym punkcie pracy w ruchu.
15 grudnia / godz. 11.00
Galeria Sztuki Współczesnej / lekcja siedząca / Wstęp bezpłatny.
Prowadzenie: Natalia Iwaniec – tancerka, choreografka, certyfikowana nauczycielka metody pracy z ciałem Gaga.
Zapraszamy seniorów oraz osoby, dla których wyzwaniem jest intensywna aktywność ruchowa w pozycji stojącej,
do wspólnego działania: rozruszania, oswajania i poszerzania – tego, co w ciele oraz tego, co w głowie. W procesie poznawania możliwości, elastyczności i potrzeb naszego ciała prowadzić nas będzie ruch i wyobraźnia.
Spotkanie składać się będzie z części ruchowej oraz rozmowy przy kawie.
17 grudnia / godz. 11.00 i 12.30
Obserwatorium ruchu/ Galeria Sztuki Współczesnej / wstęp: 15 zł
Prowadzenie: Magda Wolnicka – performerka, tancerka, artystka związana z lokalnym środowiskiem twórczym. Pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, gdzie zajmuje się projektami kuratorskimi, projektowaniem graficznym i edukacją ruchową.
Warsztaty ruchowe dla dorosłych i młodzieży otwartych na wspólne działania. Poprzez różnorodne praktyki oraz zadania bazujące na improwizacji ruchowej poszukamy nowych możliwości poruszania się i przyjemności płynącej ze swobodnego tańca. Tematem spotkania będzie zmysł wzroku. Będziemy obserwować – nie oceniając a wypatrując inspiracji i impulsu do działania. Stworzymy przestrzeń do eksperymentu, w której zanurzymy się z szeroko otwartymi (a czasem i zamkniętymi) oczami.
18 grudnia/ godz. 11.00 i 12.30
Ciało jako pole doświadczania / Modelatornia / wstęp: 15 zł
Prowadzenie: Renata Piotrowska-Auffret – niezależna choregorafka, performerka, pedagożka. W swoich pracach wykorzystuje narzędzia tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z ruchowymi praktykami choreografki, które są obecne w jej wybranych spektaklach („Śmierć. Ćwiczenia i wariacje”, „Wycieka ze mnie samo złoto”, „Danse Macabre”). Są to cielesne doświadczenia inspirowane praktykami somatyczymi oparte na pracy sensorycznej, anatomicznej i wyobrażeniowej. Poznawanie choreograficznych jakości i zadań będzie odbywać się w swobodnej i przyjemnej atmosferze poprzez narzędzia grupowych improwizacji. Najważniejsze dla choreografki Renaty Piotrowskiej-Auffret jest podzielenie się z uczestnikami potencjałem radości i mocy, który płynie ze wspólnego doświadczania tańca.