




fot. Matteo Maffesanti, Fabio Sau, Riccardo Panozzo
GRACES
Spektakl bierze udział w Opolskiej Scenie Tańca 2025.
„Graces” to projekt inspirowany rzeźbą Trzy Gracje autorstwa Antonio Canovy, stworzoną w latach 1812–1817. Dzieło czerpie z mitologii: trzy córki Zeusa – Eufrozyna, Aglaja i Talia – emanowały blaskiem, radością i dostatkiem.
Na scenie pojawiają się trzy męskie postacie, funkcjonujące w przestrzeni i czasie zawieszonym pomiędzy tym, co ludzkie, a tym, co abstrakcyjne – w miejscu, gdzie to, co kobiece i męskie, spotyka się bez przypisanych ról i tańczy w rytmie samej natury. Obok trójki męskich performerów na scenie występuje również autorka projektu – Silvia Gribaudi, która lubi określać siebie mianem „autorki ciała”, ponieważ jej poetyka wynosi niedoskonałości do rangi sztuki, posługując się bezpośrednim, bezkompromisowym i empatycznym językiem komediowym, przekraczającym granice tańca, teatru i sztuk performatywnych.
Od ponad dekady Silvia Gribaudi podważa stereotypy płciowe, tożsamości kobiece i męskie oraz pojęcie wirtuozerii – zarówno w tańcu, jak i w życiu codziennym – wychodząc poza utarte schematy i pozory.
Spektakl Graces powstał dzięki krytycznemu, wizualnemu i reżyserskiemu wsparciu Matteo Maffesantiego (reżysera, twórcy teatru społecznego i wideomakera), który towarzyszył artystce na każdym etapie procesu twórczego. W ramach projektu odbyło się także kilka etapów pracy warsztatowej z lokalnymi społecznościami, opartych na materiale choreograficznym rozwijanym w spektaklu.
Nagroda Danza&Danza 2019 – włoska produkcja roku
Zwycięzca CollaborAction#4 2018/2019
Finalista nagrody Rete Critica 2019
Produkcja wyselekcjonowana przez NID Platform 2019
...
Fragmenty powieści „Instytut” Jakuba Żulczyka/ (c) Jakub Żulczyk/Syndykat Autorów
– Agencja Literacka i Scenariuszowa oraz wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2016
Athens Epidaurus Festival
Grape Showcase
JULY 19TH 2024
Scena
xxx
.
OPOLSKA SCENA TAŃCA
Pokaz
25 września 2025 r.
scena
duża scena
czas
60 min
wiek widzów
8+
UWAGA! JEDNA SCENA ZAWIERA CZĘŚCIOWĄ NAGOŚĆ
Kiedy gramy?
25.09 / czwartek
19.00
„(…) potrafi rozśmieszyć, a nieraz też skłonić do refleksji. Działa jak dobrze skrojone kino gatunkowe, z rozwiązaniami z którymi teatr, moim zdaniem, mógłby częściej eksperymentować”.
Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl
„(…) potrafi rozśmieszyć, a nieraz też skłonić do refleksji. Działa jak dobrze skrojone kino gatunkowe, z rozwiązaniami z którymi teatr, moim zdaniem, mógłby częściej eksperymentować”.
Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl
„(…) potrafi rozśmieszyć, a nieraz też skłonić do refleksji. Działa jak dobrze skrojone kino gatunkowe, z rozwiązaniami z którymi teatr, moim zdaniem, mógłby częściej eksperymentować”.
Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl
„GRACES” Silvii Gribaudi […] to hołd złożony poetyckiej sile niedoskonałości. […] W ramach teatralnej konwencji Gribaudi stara się zmienić naszą perspektywę poprzez bezpretensjonalne podejście, oferując rozrywkę i zapraszając widzów do wspólnej zabawy.”
Jordi Ribot, Thunnissen in Movement exposed
„W nieustannym ciągu tańców, żywych obrazów i komicznych scen kwartet nieustannie poszukuje (i zyskuje) współudział widza, angażując go w pochwałę niedoskonałości i indywidualności. […] Wśród przemyślanych pauz, autoironicznych celebracji, lirycznych interludiów i niepokojących zawieszeń wybrzmiewa jasna świadomość, że ‘piękno to miejsce, gdzie zatrzymuje się spojrzenie’.”
Emanuela Zanon, Juliet Art Magazine
„Drwiąca podróż w głąb automatyzmów naszej wyobraźni. […] Choreografia z pełną swobodą zawłaszcza najbardziej zużyte stereotypy kobiece i męskie, by zdekonstruować je z queerową lekkością.”
Gerrge Voudiklaris, Artivist chief editor
Festiwale i nagrody
- Nagroda za reżyserię dla Yulii Maslak podczas XXI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA.
- Spektakl zajął 2. miejsce w głosowaniu publiczności podczas XXI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA.
- Pokaz w ramach XXI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2022
Twórcy_CZYNIE
Choreografia
Silvia Gribaudi
Dramaturgia
Silvia Gribaudi,
Matteo Maffesanti
Reżyseria świateł
Antonio Rinaldi
Kierownik techniczny
Luca Serafini
Zespół techniczny w trasie (naprzemiennie)
Leonardo Benetollo,
Paolo Rodighiero,
Luca Serafini
Kostiumy
Eliza Alexandropoulou
Produkcja
Zebra
Koprodukcja
Santarcangelo Festival
Wsparcie
MiC – Ministero della Cultura,
Italian Ministry of Cultural Affairs
supported by
MiC – Ministero della Cultura,
Italian Ministry of Cultural Affairs
supported by
MiC – Ministero della Cultura, Italian Ministry of Cultural Affairs
OBSADA
Silvia Gribaudi
oraz trzech performerów (występujących naprzemiennie):
Matteo Marchesi,
Andrea Rampazzo,
Francesco Saverio Cavaliere,
Giacomo Citton,
Siro Guglielmi
Projekt zrealizowany przy wsparciu programu ResiDance XL – miejsca i projekty rezydencyjne dla kreacji choreograficznych, będącego częścią sieci Anticorpi XL – Network Giovane Danza d’Autore, koordynowanej przez L’arboreto – Teatro Dimora di Mondaino oraz IntercettAzioni – Centrum Rezydencji Artystycznej Lombardii – projektu Circuito CLAPS realizowanego we współpracy z Industria Scenica, Milano Musica, Teatro delle Moire oraz Zona K.
Rezydencje artystyczne:
ARTEFICI – Artisti Associati di Gorizia
Klap – Maison Pour la Danse, Marsylia
Centro per la Scena Contemporanea / Operaestate Festival, Bassano del Grappa
Centro di Residenza Armunia / CapoTrave Kilowatt
L’arboreto – Teatro Dimora | La Corte Ospitale: Centrum Rezydencyjne Emilia-Romania
Dansstationen, Danscentrum Syd, Skånesdansteater Malmö – Szwecja
Projekt CollaborAction#4 2018/2019 zrealizowany we współpracy z festiwalami i sezonami teatralnymi organizowanymi przez:
Anticorpi, Ater, Interplay, Piemonte dal Vivo, Amat, Arteven, Teatro Comunale di Vicenza, Artedanzae20, Teatro Pubblico Pugliese, C.L.A.P.Spettacolodalvivo, Armunia, FTS Onlus


Mecenasem spektaklu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

