2404

Piotr Rowicki

ČESKÝ DÍPLOM


Kup bilet

OPIS SPEKTAKLU

„Český díplom” to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach.

Owe historie niezwykłych bohaterów – ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów – starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.

Marta Kubisova – popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lida Baarova – aktorka kolaborująca z nazistami, Otokar Svec – nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach – polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu Miłość blondynki, to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. A poza tym, to jest dyplom… Český díplom… I to jest najważniejsze… Ahoj.

Spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła.

CZAS TRWANIA:
120 min (bez przerwy)

nagrody

  • Nagroda Aktorska, Nagroda za Reżyserię dla Piotra Ratajczaka, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury Młodych podczas 17. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawionej w Zabrzu
  • Wyróżnienie w kategorii Najlepszy Debiut dla całego zespołu aktorskiego w Rankingu „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi” Miesięcznika TEATR 2017 oraz 2018
  • Wyróżnienie pozakonkursowe Jury Dziennikarskiego podczas 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa”
  • Nagroda Publiczności podczas 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni
  • Finalista 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
  • Spektakl otrzymał Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Opolskiego “Złota Maska” za rok 2018 w kategorii: AKTORSTWO ZESPÓŁ AKTORSKI za znakomite, pełne świeżości i witalności aktorstwo zarówno zbiorowe jak i indywidualne.

REALIZACJA

REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE:
Piotr Ratajczak

REŻYSERIA FORMY:
Wojciech Brawer

WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA:
Joanna Kowalska

DRAMATURGIA RUCHU:
Arkadiusz Buszko

MUZYKA:
Mateusz Winsław

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY:
Marianna Lisiecka

ASYSTENT REŻYSERA:
Hubert Waljewski

INSPICJENTKA:
Urszula Kraska

OBSADA

Wiktoria Czubaszek (gościnnie)
Anna Gabrysz (gościnnie)
Helena Hajkowicz (gościnnie)
Joanna Kowalska (gościnnie)
Monika Stanek
Mikołaj Bańdo (gościnnie)
Tomasz Tywoniuk (gościnnie)
Kornel Sadowski (gościnnie)
Jędrzej Wielecki (gościnnie)

PREMIERA:
17 lutego 2018 r. – MODELATORNIA

fot. Michał Olszewski / Maja Piotrowska / Mariusz Urbański

Media o spektaklu:

„Český díplom” emanuje energią i witalnością młodych aktorów, a widzom daje zdrową dawkę dystansu do świata. Na studentów Wydziału Lalkarskiego patrzy się z przyjemnością, zarówno jeśli idzie o ich odrębne kreacje (trudno wymieniać jakiekolwiek nazwiska, wszyscy są świetni), jak i o zespołową grę.
Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza – Wrocław

Cała ekipa aktorska zasługuje na ogromne brawa. Zarówno pod kątem indywidualnych wystąpień, jak i gry zbiorowej. Aktorzy wykazali się odwagą i wspaniałymi umiejętnościami. Nieudawana witalność, autentyczność i świeżość miała ogromny wpływ na rytm wydarzenia.
Trafione żarty bawią publiczność do łez. Przy czym ogromną zaletą pozostaje wyważenie humoru i refleksyjnej, poważnej warstwy widowiska.
Český díplom to dobra zabawa, dawka historycznych ciekawostek na temat naszych sąsiadów oraz zaproszenie do dyskusji na temat kondycji naszego społeczeństwa. Wszystko podane w lekkiej formie, która powinna przypaść do gustu szerokiej publiczności.
Katarzyna Majewska, Dziennik Teatralny Opole

Teatr Opole