
Movement Physicality
21 września | niedziela | 10:00
Mała Scena
Czas trwania: 90 min
Wiek uczestników: 13+ (warsztaty są przeznaczone dla tancerzy z doświadczeniem ruchowym)
Na warsztatach „Movement Physicality” z Dmytrem Vyskorką uczestnicy będą mogli zagłębić się w angażującą fizycznie eksplorację ruchu oraz pracę z podłogą. Zaczynając od rozgrzewki, poprzez technikę tańca współczesnego oraz krótką sekwencję ruchową, wspólnie znajdziemy przepływ i energię w ruchu.
Prowadzący: Dmytr Vyskorka
Tancerz, choreograf i nauczyciel, specjalizujący się w tańcu współczesnym. Od 2022 roku związany z B’cause Dance Company. Absolwent kierunku Choreografia i Techniki Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Jego dorobek sceniczny obejmuje m.in. udział w produkcjach „Soul” Inny Aslamowej oraz „Nowy Wspaniały Świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka, z choreografią Tomasza Berga. W B’cause Dance Company występuje m.in. w spektaklach „Homesick”, „Urodziny”, „Cicho, ciszej, zgiełk”, „Re | Turn (s)”, „Klif” czy „The Turning World”. Od 2024 roku jest związany z KS SuperNova w Puławach jako nauczyciel tańca. W swojej pracy łączy fizyczność z konceptualnością, czerpiąc inspirację ze sztuki i natury.
Miażdżenie
23 września | wtorek | 10:00
Modelatornia
Czas trwania: 120 min
Wiek uczestników: 16+
Ten warsztat to zajęcia kreatywne, skupione na improwizacji i rozwijaniu kolejno wprowadzanych tasków-zadań. Jednym z narzędzi choreograficznych będzie używany przez nas w spektaklu Miazga język programowania Brainfuck. Uczestnicy będą mieć okazję poznać „od środka” nasze metody twórcze i spróbować je w działaniu na sobie wraz z innymi uczestnikami.
Sesja rozwija umiejętności praktyczne tancerza, pobudza wyobraźnię, jednocześnie pozwalając na odnalezienie przyjemności, lekkości i „żartu” w ruchu. Zajęcia mają na celu zarówno udostępnienie przydatnych tancerzowi narzędzi jak i pomoc w odnalezieniu swojego ruchowego „JA”.
Prowadzący: Stanisław Bulder
Ukończył studia na warszawskiej Akademii Teatralnej i taniec współczesny w Opus Ballet we Florencji. W tym roku broni dyplom magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtworzył projekty artystyczne w: Teatrze Studio, Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark, Nowym Teatrze, Compagnie Didier Theron, Teatrze Współczesnym w Kielcach, h.art company, Teatrze Tańca Zawirowania, Turnusie na Wolskiej, Hastag Lab, WOK, Eintanzhaus. Zajmuje się tańcem, choreografią, ruchem i jego brakiem. Pracuje w Polsce i we Francji. Stypendysta tegorocznej edycji programu Culture Moves Europe. Interesuje go performans społeczny i klaunada. W swojej praktyce artystycznej dąży do tworzenia emancypacyjnych prac działających na rzecz zwierząt innych niż ludzie.
Przewroty
24 września | środa | 10:00
Mała Scena
Czas trwania: 150 min
Wiek uczestników: 16+
Warsztaty improwizacji tanecznej prowadzone przez Joannę Jaworską i Pawła Gralę odbędą się pod hasłem przewroty i mowa tu nie tylko o fikołkach fizycznych ale również mentalnych. Na zajęciach skupimy się na gubieniu swoich przyzwyczajeń, wyprzedzaniu myśli i zaskakiwaniu siebie samego. Nadamy sobie takie tempo i charakter pracy, aby eksploracje działy się szybciej niż nasze planowanie i obmyślanie strategii. Będziemy sprawdzać co dla nas jest nieznane, działać zupełnie spontanicznie, próbować hamować wymyślanie i nie zasiadać w swojakach. Ciało z zasady wyprzedza myśl, ale umysł bywa zwodniczy i kontrolujący. Sprawdzimy czy uda nam się go przechytrzyć
Prowadzący: Joanna Jaworska oraz Paweł Grala
Joanna Jaworska – jest dyplomowaną tancerką, choreografką i somatyczką, absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunkach choreografia i somatyka w tańcu. Od 20 lat tworzy i występuje w projektach artystycznych w Polsce i za granicą, współpracując m.in. z Teatrem Chorea, Instytutem Jerzego Grotowskiego i chórem Soharóza. Prowadzi autorskie zajęcia z zakresu tańca, świadomości ciała i technik ruchu dla dzieci, młodzieży, dorosłych i artystów.
Paweł Grala – choreograf, tancerz, pedagog tańca, improwizator. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Interesuje się teatrem tańca i improwizacją ruchową. Łączy taniec z innymi dziedzinami sztuki, badając jego rolę i formę. Skupia się na kompozycji w czasie rzeczywistym, rozwijając obecność i otwartość na zmiany. W swojej pracy kieruje się ciekawością i swobodą twórczą, eksplorując nowe połączenia i możliwości ruchu.
Tany
26 września | piątek | 12:00
Mała Scena
Czas trwania: 90 min
Wiek uczestników: 15+
Zajęcia z tańca współczesnego łączące elementy improwizacji, rytmu oraz integracji oddechu, głosu i ruchu.
Korzystając z doświadczenia zdobytego w pracy z licznymi zespołami i kolektywami, podczas zajęć dążę do stworzenia przyjaznej i wspierającej atmosfery, w której każdy poczuje się komfortowo i swobodnie, a także będzie mógł rozwijać zdolność wyrażania siebie – zarówno indywidualnie, jak i w grupie, inspirując się innymi. Wspólnie z uczestnikami zachwycimy się ciałem jako źródłem nieustającej inspiracji do wyrażania siebie. Będzie energetycznie i wesoło!
Prowadząca: Monika Szpunar
Tancerka, performerka i choreografka pracująca interdyscyplinarnie i międzynarodowo, głównie w Polsce, Czechach i Francji. Zainteresowana wprowadzaniem ruchu w nowe, niekonwencjonalne przestrzenie, aktywizmem społecznym poprzez taniec oraz spotkaniem choreografii z innymi dyscyplinami. Absolwentka ACTS/Ecole de Danse Contemporaine w Paryżu oraz The Place, London Contemporary Dance School w Londynie. W 2016 roku spędziła 6 miesięcy w Brazylii, podczas współpracowała z lokalnymi artystami oraz uczyła się na Unicamp w Campinas.
W 2020 roku ukończyła II moduł Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Jako tancerka i performerka współpracuje obecnie z takimi artystami jak Weronika Pelczyńska, Magda Fejdasz, Joanna Leśnierowska, Johana Pocková i Sabina Bočková (czeski zespół POCKETART), Viktor Černický, Adi Weinberg oraz z francuskim zespołem Compagnie INTERSCRIBO / Tatiana Julien.
Współtworzy inicjatywę choreograficzną praktyki siostrzeństwa w ramach której powstały m.in “Still Standing” i “Rzeźbiary” (Aerowaves 2024) oraz pracuje w Krakowskim Centrum Choreograficznym.