Malv Miel

RZUĆ TO WSZYSTKO I TAŃCZ

21 – 29 WRZEŚNIA
Łącznik między Galerią Sztuki Współczesnej a Teatrem Kochanowskiego

Cykl rysunków wyszywanych na półprzezroczystej tkaninie techniką haftu autorskiego.

Zapomnij wszystkie zasady/ reguły, zapatrz się, rozpocznij tantryczny ruch, poczuj wszystko na nowo, w tańcu medytuj, bądź tu i teraz, nie myśl- czuj, tylko emocje.

Autorka zdecydowała się na wyjście z rysunkami poza płaską kartkę papieru. Wyszycie ich na przezroczystej tkaninie i zawieszenie w przestrzeni daje jej możliwość wywołania aktywnego odbioru u widzów, wzbudzenie zainteresowania. Spróbowała swoją twórczość przekazać za pomocą odczuć, emocji, ruchu.  Jako podłoże posłużył półprzezroczysty materiał. Podkreślił kobiece tradycje hafciarski. Emocje, zwiewność, taneczność. Ponadto przezroczystość materiału pozwoliła na wystawiennicze eksperymenty bazujące na wzajemnym przenikaniu przez siebie haftów, tworzeniu wrażenia trójwymiaru, balansowania przestrzenią oraz działania światłem.

Malv Miel – artystka, kuratorka, perkusistka, pisarka, hafciarka. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Od wielu lat związana jest z grupą Kuratorki, ale działa też niezależnie, posługując się – jak to określa – „estetyką krwawej jatki”. W swoich zabawnych i z pozoru niewinnych rysunkach często przełamuje tematy tabu i obnaża różnego typu absurdy. Ostatnio jej ulubioną techniką jest haftowanie – tradycyjnie uważane za zajęcie kobiece.

Wstęp bezpłatny.

RYTMY I ALGORYTMY

6 WRZEŚNIA – 6 PAŹDZIERNIKA
Galeria Sztuki Współczesnej

Wystawa skupia się na przykładach swobodnej twórczości kilku pokoleń artystek z Europy Środkowej, które w swojej praktyce posługują się linią. Pozornie prosta, gładka i elementarna kreska, rysa czy dotyk czubka ołówka lub długopisu w procesie tworzenia stają się narzędziem, które jest zdolne, podobnie jak geometria, wykreować odrębną, niepowtarzalną i niezależną przestrzeń.


W dniach 21-29 września dla uczestników Opolskiej Sceny Tańca za okazaniem karnetu lub biletu na spektakl/warsztat wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

KINO OPOLSKIEJ SCENY TAŃCA

Galeria Sztuki Współczesnej

22 WRZEŚNIA | 20:00 | MR. GAGA
25 WRZEŚNIA | 20:00 | premiera krótkiego filmu dokumentalnego o Natalii Iwaniec — opolskiej tancerce i choreografce, wraz z rozmową po projekcji.
27 WRZEŚNIA | 21:00 | CZESKI ŁABĘDŹ pokaz w ramach Dni Czeskich

Wstęp bezpłatny.

 

22 WRZEŚNIA | 20:00 | MR. GAGA
Historia izraelskiego choreografa Ohada Naharina, który stworzył własny język tańca: Gaga.

„Mr. Gaga” to najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu „Piny” (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. To film pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami.

„Mr. Gaga” opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

Ruch jest sposobem rozumienia siebie. Kto uważnie wsłucha się w swoje ciało, przekroczy swoje ograniczenia. Ohad Naharin

Czas trwania: 1 godzina i 40 minut

 

25 WRZEŚNIA | 20:00
Premiera krótkiego filmu dokumentalnego o Natalii Iwaniec — opolskiej tancerce i choreografce, powstałego w ramach cyklu filmów o lokalnych artystach.

Czas trwania: 15 minut
+ rozmowa z Natalią Iwaniec (ok. 30 minut)

Natalia Iwaniec
certyfikowana nauczycielka Gaga od 2012 roku, choreografka i tancerka. Pracowała jako nauczycielka i choreografka w takich zespołach i szkołach wyższych jak Rambert Dance Company, The Place czy Trinity Conservatory of Music and Dance w Londynie, National Dance Company Wales w Cardiff, jak i na festiwalach w całej Europie, m.in. International Dance Week Budapest. Obecnie Natalia pracuje jako niezależna artystka, która rozwija swój choreograficzny język w pracy z tancerzami i aktorami.

 

27 WRZEŚNIA | 21:00 | CZESKI ŁABĘDŹ
Historia dwunastu czeskich emerytek, które pasjonują się tańcem.

Bohaterkami filmu są dojrzałe kobiety, mieszkanki czeskiego miasteczka Horni Lhota (obok Ostrawy). Ich codziennością są obowiązki domowe i opieka nad rodziną a odskocznią — zajęcia taneczne prowadzone w lokalnym domu kultury. To źródło ich radości, przygód i rozwoju. Szukając nowych wyzwań zabierają się za wykonanie jednej ze słynniejszych choreografii baletowych…

Czas trwania: 52 minuty