Linda Kapetanea oraz Jozef Fruček, fot. Albert Vidal / Vèrtex Comunicació

MASTERCLASS | FIGHTING MONKEY PRACTICE  

21 WRZEŚNIA | SOBOTA | 10:00
Modelatornia

Wiek: 16+  |  Czas: 120 min  |  Wstęp: 60/40 ZŁ

Podstawy choreografii duetów. Zasady improwizacji i struktur performatywnych.

Linda i Jozef są znani z niekonwencjonalnych zabiegów, które wykorzystują do pobudzania ciała i eksponowania go na warunki życia codziennego. W swojej pracy stymulują układ nerwowo-mięśniowy, pamięć i zdolności wzrokowo-przestrzenne oraz kładą nacisk na koordynację i elastyczność stawów.

Warsztat ma na celu udrożnienie połączeń między poszczególnymi systemami organizmu, między ciałem a jego otoczeniem oraz, co najważniejsze, między dwoma ciałami. Uczestnicy masterclassu będą mieli okazję zapoznać się z podstawami komunikacji i koordynacji duetów, które pozwolą na niekończące się wariacje i pobudzenie naturalnego przepływu dla ruchu wynikającego z Konieczności.
Masterclass prowadzony będzie w języku angielskim.

PROWADZĄCY: LINDA KAPETANEA – ukończyła Grecką Państwową Szkołę Tańca w Atenach, studiowała również w Merce Cunningham Studio, Movement Research i Dance Space w Nowym Jorku. Po tym okresie współpracowała z kilkoma zespołami w Grecji i za granicą. W latach 2002-2005 występowała z Flamandzką Ultima Vez Company/Wim Vandekeybus (Blush, Blush Movie, Sonic Boom, Puur, Here After Movie). W 2006 roku wspólnie z Jozefem Fručkiem założyła RootlessRoot, platformę realizacji ich własnych spektakli, prowadzenia badań i działań edukacyjnych. Razem z Jozefem rozwija otwarty program badań ludzkiego ruchu Fighting Μonkey, wykorzystując jego rezultaty w kształceniu tancerzy, sportowców, aktorów i innych praktyków ruchu. Oboje regularnie prowadzą warsztaty na międzynarodowych festiwalach oraz w szkołach tańca. W latach 2006-2012 była członkinią kadry nauczycielskiej Greckiej Państwowej Szkoły Tańca w Atenach. Od 2018 roku jest Dyrektorką Artystyczną Kalamata Dance Festival (Grecja).

oraz JOZEF FRUČEK – jest współzałożycielem, RootlessRoot, praktykiem ruchu i artystą. Razem z Lindą Kapetaneą rozwija otwarty program badań ludzkiego ruchu Fighting Monkey, wykorzystując jego rezultaty w kształceniu tancerzy, sportowców, aktorów i innych praktyków ruchu. Ukończył Akademię Muzyczną i Teatralną w Bratysławie, a następnie obronił doktorat pod kierunkiem Ludmily Machatsovej (2002). Jest członkiem kadry nauczycielskiej Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie oraz Dyrektorem Genova Art Festival. Regularnie współpracuje z profesjonalnymi sportowcami, fizjoterapeutami, naukowcami i entuzjastami ruchu z całego świata. Jozef prowadził zajęcia w PWST w Krakowie, na Uniwersytecie Princeton, w Sztokholmskim Uniwersytecie Sztuki oraz na Uniwersytecie Karola w Pradze, a jego seminaria prezentowane są w Azji, Australii, USA, Kanadzie i Europie. Przez ponad 20 lat studiował wewnętrzne zasady ruchu i ich związek ze zdrowiem i starzeniem się pod kierunkiem Mistrza Ming Wong C.Y., doktora medycyny chińskiej.

WARSZTATY | LEKCJA SIEDZĄCA

23 WRZEŚNIA | PONIEDZIAŁEK | 11:00
Galeria Sztuki Współczesnej / przestrzeń wystawy „Rytmy i algorytmy”

Wiek: 18+  |  Czas: 45 min | Wstęp wolny

Zapraszamy seniorów oraz wszystkie zainteresowane osoby, dla których wyzwaniem jest intensywna aktywność ruchowa w pozycji stojącej, do wspólnego działania: rozruszania, oswajania i poszerzania — tego co w ciele, jak i w głowie. Spotkanie składać się będzie z części ruchowej (lekcji) — oraz luźnej rozmowy wokół wystawy.

Lekcja jest skierowana do wszystkich osób, które chcą się poruszać w kreatywny sposób. Podczas spotkania będziemy delikatnie ożywiać nasze ciało i mobilizować je do pracy z przyjemnością. Przez większość sesji będziemy siedzieć — zadania i ćwiczenia zostaną dobrane w taki sposób, by móc je wykonać w pozycji siedzącej. W procesie poznawania możliwości, elastyczności oraz potrzeb naszego ciała prowadzić nas będzie ruch i wyobraźnia.
Prosimy o przyjście w wygodnym stroju, niekrępującym ruchów.

PROWADZĄCA: NATALIA IWANIEC – certyfikowana nauczycielka Gaga od 2012 roku, choreografka i tancerka. Pracowała jako nauczycielka i choreografka w takich zespołach i szkołach wyższych jak Rambert Dance Company, The Place czy Trinity Conservatory of Music and Dance w Londynie, National Dance Company Wales w Cardiff, jak i na festiwalach w całej Europie, m.in. International Dance Week Budapest. Obecnie Natalia pracuje jako niezależna artystka, która rozwija swój choreograficzny język w pracy z tancerzami i aktorami. W czerwcu 2024 miała miejsce premiera nowego spektaklu Teatru Migro TAJNIKI do którego Natalia tworzyła choreografię. 

Natalia Iwaniec, fot. Anna Orzyłowska
Natalia Iwaniec, fot. Edyta Dufaj

WARSZTATY | gaga

23 WRZEŚNIA | PONIEDZIAŁEK | 20:00
Duża Scena

Wiek: 16+  |  Czas: 60 min   |  Wstęp: 15 ZŁ

Język ruchowy stworzony przez Ohada Naharina, wieloletniego dyrektora Batsheva Dance Company w Tel Avivie, Izraelu. Jest to metoda pracy z ciałem stworzona zarówno dla tancerzy – Gaga/dancers, jak i dla wszystkich pasjonatów tanca – Gaga/people. Podczas zajęć Gaga/people pracujemy nieustannie, w ciągłym ruchu, eksplorując różnego rodzaju fizyczne zadania. Wykraczamy poza swoją strefę komfortu, tańczymy, mierzymy się ze swoją słabością, rozwijamy świadomość ciała, korzystamy z wyobraźni. Wszyscy razem się poruszamy nie oceniając się nawzajem (pracujemy bez luster) jednocześnie nawzajem się inspirując. 
Nie jest potrzebne żadne wcześniejsze doświadczenie taneczne.

PROWADZĄCA: NATALIA IWANIEC – certyfikowana nauczycielka Gaga od 2012 roku, choreografka i tancerka. Pracowała jako nauczycielka i choreografka w takich zespołach i szkołach wyższych jak Rambert Dance Company, The Place czy Trinity Conservatory of Music and Dance w Londynie, National Dance Company Wales w Cardiff, jak i na festiwalach w całej Europie, m.in. International Dance Week Budapest. Obecnie Natalia pracuje jako niezależna artystka, która rozwija swój choreograficzny język w pracy z tancerzami i aktorami. W czerwcu 2024 miała miejsce premiera nowego spektaklu Teatru Migro TAJNIKI do którego Natalia tworzyła choreografię. 

WARSZTATY | TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO

24 WRZEŚNIA | WTOREK | 11:00
Mała Scena

Wiek: 13+  |  Czas: 90 min   |  Wstęp: 15 ZŁ

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję rozwijać swoje umiejętności ruchowe, pracować nad techniką, ekspresją i kreatywnością w tańcu. Zajęcia obejmują różnorodne ćwiczenia, improwizacje oraz choreografie, które pozwolą na zanurzenie się w świat tańca współczesnego. Warsztat jest doskonałą okazją do eksploracji własnych możliwości artystycznych, nawiązania nowych znajomości oraz zdobycia cennego doświadczenia scenicznego. Bez względu na poziom zaawansowania, każdy uczestnik znajdzie tu przestrzeń do rozwoju i wyrażenia siebie poprzez taniec.

PROWADZĄCA: WIKOTORIA FRĄCZ – magister sztuki, choreografka, tancerka, pedagożka. Absolwentka chorografii na UMFC i AMUZ, pedagogiki tańca na AHE. Aktualnie doktorantka na PUMS (Polska) i UNIZAR (Hiszpania) w dziedzinie nauk o zdrowiu.

Tomek Pomersbach, fot. Łukasz Szrek

WARSZTATy | Czego ludzie nie powiedzą...

 – warsztat improwizacji tanecznej

27 WRZEŚNIA | PIĄTEK | 11:00
Mała Scena

Wiek: 16+  |  Czas: 90 min   |  Wstęp: 15 ZŁ

Warsztat stanowi zaproszenie do odkrywania siebie w tańcu i poprzez taniec. Bez oceny i bez konieczności spełniania sztywnych, krępujących wymogów czy wytycznych. Wyjdziemy od założenia, że już samo czujące i ruszające się ciało jest w swej istocie niesamowitym, nieskończonym, a zarazem indywidualnym zasobem, z którego wystarczy czerpać, aby taniec zaczął się wydarzać. Zanurzymy się zatem w świat ruchu, który jest żywy, energiczny, różnorodny, osobisty i niosący radość. Odłożymy przy tym na bok ambicję opanowywania określonych umiejętności czy potrzebę zaimponowania sobie, bądź innym. Sytuacja bycia oglądaną_ym zamiast wprawiać nas w zakłopotanie, da nam siłę. Podarujemy sobie przyzwolenie na niewiedzenie i popełnianie „błędów”, na obciach, na tańczenie „do muzyki”, na ulubione ruchy, ale też na ruchy nowe, zaskakujące i dziwne. Jako grupa wspólnie stworzymy warunki do swobodnego wyrażania się poprzez taniec. I zamiast co rusz pytać siebie „co ludzie powiedzą?”, zwrócimy się ku sobie i czuciu, aby szukać odpowiedzi na pytanie „co mówi ciało?”.

PROWADZĄCY: TOMASZ POMERSBACH  – zawodowy tancerz, pedagog tańca i ruchu, a od 2019 roku certyfikowany praktyk Metody Ilana Leva (Ilan Lev Method, ILM). Z ruchem i jego wieloma odsłonami związany jest od niemal 20 lat. Taniec współczesny studiował na London Contemporary Dance School, a zawodową karierę taneczną rozpoczął w 2010 roku w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Przez lata pracy jako tancerz miał możliwość zetknięcia się z całym mnóstwem podejść do ruchu, które teraz wzbogacają jego własne poszukiwania w obszarze pracy z ciałem. Minimalista z wielkim sercem. Małe rzeczy go cieszą. Kontestuje, poszukuje, rozmawia. Fan twórczości Florence and the Machine. Między innymi. Uwielbia uczyć się języków obcych, jeździć rowerem oraz marzyć o bardziej sprawiedliwym i solidarnym świecie. 

WARSZTATy | KRECHA. RYSUNKOWA gimnastyka

28 WRZEŚNIA | SOBOTA | 10:00
Łącznik między Galerią Sztuki Współczesnej a Teatrem Kochanowskiego 

Wiek: 4+  |  Czas: 90 min | Wstęp wolny

Otwarte warsztaty rysunkowo-ruchowe dla rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat. Punktem wyjścia do warsztatu jest bogaty zasób ilustracyjny projektu KRECHA. Zapraszamy do wspólnej rozgrzewki ruchowej i zabawy z wyobraźnią! Taneczny wstęp przygotuje nas do rysunkowej pracy — rozluźni ciało, zacieśni więzi a poprzez różnorodne zadania „rozgrzeje” do dalszej zabawy z historiami i kolorami. Rozwijamy ciekawość i inspirujemy do działania.

PROWADZĄCY: MAGDA WOLNICKA – skład książki, część ruchowa warsztatów oraz JÓZEF CHYŻY – autor koncepcji i ilustracji, część rysunkowa warsztatów.

Janusz Orlik, fot. Michał Grocholski
Antek Kurjata, fot. Mariusz Marciniak

WARSZTATY | PORUSZENI

28 WRZEŚNIA | SOBOTA | 12:00
Mała Scena

Wiek: 16+  |  Czas: 90 min   |  Wstęp: 15 ZŁ

Celem warsztatu jest prowokowanie do aktywności we wspólnym kreowaniu i praktykowaniu ruchu i zachęcenie uczestników do odnajdywania własnego twórczego potencjału. Praca polegać będzie na wyzwoleniu potencjału twórczego uczestników poprzez użycie alternatywnych narzędzi kreowania ruchu, praktyk choreograficznych i improwizacyjnych, które zwiększą umiejętność budowania zaufania, świadomość ciała, ułatwią generowanie i komponowanie ruchu.

Celem warsztatu jest pokazanie tańca jako narzędzia ekspresji i komunikacji niewerbalnej dostępnego dla każdego, a nie jako formy czysto technicznej, zarezerwowanej jedynie dla profesjonalistów oraz podkreślenie czysto ludzkiego i emocjonalnego aspektu sztuki tańca. Skoncentrujemy się przede wszystkim na budowaniu wspólnoty we wzajemnych relacjach i komunikacji w grupie.

PROWADZĄCY: JANUSZ ORLIK – tancerz, choreograf. Autor spektakli „Exérèse monobloc”, „a bliźniego swego jak siebie samego”, „Live on stage”, „Święto wiosny”, „Mute”, „Insight”, „Koda (a tribute)” oraz „III Symfonia”. Od 2002 roku jest stałym członkiem zespołu Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Jest autorem cyklu warsztatów taneczno-ruchowych „Poruszeni”, które w cyklicznej formie odbywały się na przestrzeni 2018 roku we współpracy z różnymi instytucjami na terenie Polski. Od roku 2021 roku pełni funkcję opiekuna artystycznego Teatru Klucz, dla którego stworzył „Tranquillo” (nagroda główna w 5. edycji Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”) i „Intermezzo”. Prowadzi szereg warsztatów choreograficznych w wielu placówkach edukacyjnych i ośrodkach kultury w kraju i za granicą.
oraz ANTEK KURJATA  – aktor, tancerz, instruktor terapii zajęciowej. Absolwent MA Acting na Manchester Metropolitan University i Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu oraz Diploma in Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. Brał udział w licznych spektaklach, zarówno w Polsce jak i za granicą m.in.: „Requiemaszyna” Marty Górnickiej, „delayScape” Moniki Smekot, „Natura Morte” rosyjskiej grupy Derevo, „Blisko” oraz „Tu mieszkamy” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak, „Tranquillo” i „Intermezzo” w reż. i chor. Janusza Orlika. Pracował również z Moon Fool Company (Anglia) i Akhe (Rosja). Były członek zespołu artystycznego Jubilo, zajmującego się projektami skierowanymi do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, z którym przeprowadził serie warsztatów teatralno –ruchowych. Regularnie prowadzi warsztaty taneczne dla rodzin z dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi. Od 2014 roku współpracuje z Art Fraction Foundation przy Festiwalu Najmłodszych i działaniach warsztatowych. Uczestnik cyklu laboratoriów tanecznych „Taniec i niepełnosprawność – przekraczanie granic” organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i British Council w latach 2019-2021r., w trakcie których pracował m.in. z Marc Brew, Pauliną Wycichowską, Iwoną Olszowską i Kate Marsh. Rezydent programu Rezydencji Artystycznych 2022 w CK Zamek w Poznaniu. Od 2021r. współpracuje na stałe z Teatrem Klucz im. W. Deneki w Poznaniu.

WARSZTATy | CONTAKIDS

29 WRZEŚNIA | NIEDZIELA | 10:00 (rodziny z dziećmi w wieku 2-5 lat) oraz 12:00 ( rodziny z dziećmi w wieku 6-10 lat)
Galeria Sztuki Współczesnej

Wiek: 2+  |  Czas: 60 min | Wstęp: 5 ZŁ

Contakids jest metodą pracy z ciałem stworzoną przez izraelskiego tancerza, choreografa i pedagoga Itaya Yatuva, przeznaczoną dla rodzin z małymi dziećmi. Polega na działaniu poprzez cielesny kontakt i zabawę. Istotnymi elementami, nad którymi pracujemy są budowa relacji opartej na bliskiej więzi między rodzicem a dzieckiem oraz wspieranie dziecka w rozwoju motorycznym dzięki wsparciu osoby dorosłej. Poprzez zabawę oraz eksplorowanie upadku, jako czynnika dodającego odwagi i stanowiącego element zabawowy, dzieci są ośmielane do podejmowania działań ruchowych. Contakids to bliskie spotkanie między rodzicem a dzieckiem lub całą rodziną, podczas którego każdy pracuje we własnym tempie i według własnych potrzeb. To również rodzaj społecznej fiesty, dającej możliwość podpatrywania innych dzieci i przekraczania swoich ograniczeń.

PROWADZĄCA: ANNA WAŃTUCH – tancerka, performerka, certyfikowany nauczyciel metody Contakids. Ukończyła kurs Ruchu Rozwijającego Sherborne (I stopień), PINK Training Segni mossi oraz Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności Taniec Współczesny. Absolwentka filozofii i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczka wielu kursów i warsztatów w Polsce i za granicą. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2018 oraz 2019, realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Rezydentka Dance Moves Cities, międzynarodowego projektu współrealizowanego przez Krakowskie Reminiscencje Teatralne. Od 2012 roku eksperymentuje z ruchem dorosłego z dzieckiem w ramach performansów Postnatal Project. W 2015 roku wzięła udział ze swoją rodziną w warszawskiej wersji Familly Affair grupy ZimmerFrei. W ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa pracowała nad autorskim formatem performansu choreograficznego z udziałem rodzin z małymi dziećmi (premiera: 12 grudnia 2020), który następnie został zaprezentowany w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu.

Ania Wańtuch i Lucia fot. Michał Grocholski