OLGA CIĘŻKOWSKA

Urodzona w 1998 roku reżyserka młodego pokolenia. Studiowała na Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie.

W Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi debiutowała spektaklem „Wszyscy jesteśmy dziwni” (2021), za który otrzymała nagrodę za reżyserię w finale 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (07.2022) oraz nagrodę Grand Prix na 13. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m- teatr” (09.2022). W Teatrze Nowym współtworzyła również kolektywny spektakl „Kto nie ma nic ten może wszystko” (2021) – reżyserka cz. IV pt. „piekła nie ma”. Reżyserowała także w Narodowym Starym Teatrze (online „tańczymy shimmy” 2020, czytanie performatywne „Kasandra Maszyna” 2022), Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu („Jezus” 2022), TR Warszawa (czytanie performatywne dramatu “Wyparte” Darii Kubisiak, 2022); ostatnia premiera: “Lesbian Sunset” (2023) zrealizowana z grupą artystyczną Teraz Poliż. Działa również w duecie reżyserskim Ciężkowska/Dragun ze słowackim artystą Adamem Dragunem, jako tandem mają na koncie dwa spektakle: “Ostatni raz kiedy moi rodzice byli w Komunie Warszawa” (2022, Komuna Warszawa, rezydenci sezonu “Tough Love”) oraz “Deadline” (2023, koprodukcja teatrów: P*AKT w Bratysławie i Alfred ve dvoře w Pradze, stypendyści Visegrad Fund). Laureatka 10. Forum Młodej Reżyserii, na którym za projekt filmowy „Orfeusz i Eurydyka // all about love no.1” otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i nagrodę wyróżnienie Debiut TR. Tegoroczna rezydentka Sceny Nowej Dramaturgii oraz stypendystka MKiDN.

Norbert Rakowski

Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego, Wiceprezydent European Theatre Convenion (ETC),  reżyser teatralny

Ukończył Wydział Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Od 1997 roku pracował jako asystent reżysera Krystiana Lupy oraz jako reżyser filmów dokumentalnych w Teatrze Telewizji Polskiej. Jako reżyser teatralny debiutował autorskim spektaklem “Nagle” (Teatr Studio w Warszawie), a w 2001 roku wystawił dyplomową realizację “Samotnika” Roberta Andersona (Teatr Współczesny w Warszawie). Od tego czasu wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli i współpracował z wieloma teatrami w Polsce i za granicą (m.in. Poznań, Kraków, Warszawa, Praga, Szczecin).

Był kilkakrotnie nagradzany Złotą Maską za reżyserię. Reżyseruje głównie spektakle dotyczące tematów współczesnych lub pracuje z klasyką we współczesnej estetyce. Szczególne miejsce w jego karierze zajmuje okres pracy laboratoryjnej skupionej na pracy z tancerzami i badaniach nad łączeniem języka dramatycznego z teatrem tańca współczesnego (spektakle m.in. Bluebeard, Flow).
Od 2015 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz dyrektorem Festiwalu Polskiego Dramatu Klasycznego „Konfrontacje” w Opolu. W 2016 roku stworzył nową przestrzeń o nazwie Modelatornia. Jego ideą było stworzenie i konsekwentny rozwój miejsca, które służyłoby realizacji postulatów Jerzego Grotowskiego – dając podstawę do eksperymentalnych poszukiwań w dziedzinie teatru.

radek STĘPIEŃ

Ur. 1993 r., reżyser i dramatopisarz, pedagog Wydziału Reżyserii AST w Krakowie

Debiutował PANNĄ JULIĄ Augusta Strindberga w Teatrze Ludowym w Krakowie (2018), czym rozpoczął współpracę z Konradem Hetelem (m.in. DANTON Hetela i HAMLET Wyspiańskiego w Teatrze Słowackiego, ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA Arthura Millera, FAUST Goethego i KOŁO SPRAWY BOŻEJ Konrada Hetela w Teatrze Wybrzeże, KTO ZABIŁ KASPARA HAUSERA i SONATA BELZEBUBA Witkacego w łódzkim Teatrze Jaracza, SŁOWACKI UMIERA w Narodowym Starym Teatrze, PREZYDENTKI Schwaba w Teatrze Ludowym, MATKA Witkacego w poznańskim Teatrze Nowym, KOTKA NA GORĄCYM BLASZANYM DACHU w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, OTWORZY SIĘ ZIEMIA wg Brechta w Teatrze Muzycznym Capitol oraz dyplomy na wszystkich wydziałach aktorstwa dramatycznego w kraju).

Uczestnik rezydencji artystycznych m.in. Sopot Non Fiction 2018. Laureat m.in. Nagrody im. Leona Schillera w 2019 roku. Był asystentem m.in. Krystiana Lupy, współpracował z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Urodzony w Pionkach, na stałe mieszka w Warszawie .

JĘDRZEJ WIELECKI

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (2016)

Reżyser spektaklu „Instytut”, który powstał w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, czyli projektu dającego aktorom TJK możliwość stworzenia spektaklu opartego na własnym pomyśle. Teatr umożliwia rozwój zgłoszonego projektu od wstępnej koncepcji do premierowej realizacji, udostępniając swoje zasoby i dzieląc się wsparciem merytorycznym, produkcyjnym i promocyjnym. Wybrane Inicjatywy wchodzą do stałego repertuaru Teatru i można je zobaczyć na Scenie Bunkier.

Jędrzej Wielecki posiada również doświadczenie aktorskie, które sprawnie rozwija. Mogliśmy go oglądać w takich produkcjach jak Sala Samobójców. Hejter, Na Strajk! czy Teściowie 2.