Facebook YouTube Instagram LinkedIn

budowa teatru

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu jest teatrem dramatycznym, którego historia sięga lat powojennych.  Od 1975 roku teatr funkcjonuje w obecnej siedzibie, dysponując jedną z największych scen w Europie. 

HITLER - TARG - KULTURHAUS

Z budową teatru mierzyły się już władze przedwojennego Oppeln. Budowa takiego gmachu w 40-sto tysięcznym mieście była jednak ogromnym wyzwaniem finansowym i ówczesnym włodarzom nie udało się mu sprostać.

Obiekt stanął w miejscu, gdzie w latach 30-tych ubiegłego wieku Niemcy planowali wykonanie teatru im. Adolfa Hitlera. Były tam nawet jego fundamenty, w których zamurowano informacje na ten temat.

W latach 50-tych w tym miejscu znajdowało się targowisko. Kamień węgielny pod budowę gmachu Kochanowskiego wmurowano w listopadzie 1965 roku na ówczesnym pl. Lenina (obecnie pl. Teatralny), w miejscu dawnych fundamentów Kulturhausu. 

Skocznia narciarska

Stworzenie projektu budynku zlecono w PRL-u dwóm architektom – Julianowi Duchowiczowi i Zygmuntowi Majerskiemu.

W tamtych czasach budynek teatru był bardzo nowoczesny, nietypowy, modernistyczny. Ludzie byli przyzwyczajeni do teatrów z XIX wieku, a tu zdecydowano się na nowoczesny front bez detali, z widownią w formie czuba. Dla opolan to było zaskoczenie. Budynek robił duże wrażenie jeszcze w trakcie realizacji, a jednak mieszkańcy kpili i śmiali się widząc pracę robotników. Mówiło się, że w Opolu powstaje skocznia narciarska.

budowanie z partią

Władze chciały, by teatr był gotowy na 30-tą rocznicę wejścia do Opola żołnierzy Armii Czerwonej. Obiekt budowano wiele lat, ale wykańczano w pośpiechu. Prace remontowe prowadzono do ostatniej chwili. Próby do Przedwiośnia w reżyserii Stanisława Brejdyganta, które było pierwszym spektaklem pokazanym w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, odbywały się na widowni bez siedzeń. Kilka kwestii nigdy nie zostało zrealizowanych, między innymi nie ukończono fosy przed budynkiem. Podobnie było z systemem klimatyzacji.

uroczyste otwarcie

Oddany po ponad dziewięciu latach budowy teatr był w momencie otwarcia najnowocześniejszym budynkiem teatralnym w Polsce.

Uroczyste otwarcie z okazji 30-tej rocznicy wkroczenia wojsk Armii Czerwonej do Opola miało miejsce 23 stycznia 1975 r.

Sporo z technologii wykorzystanej w teatrze pochodziło z 1965 roku. Mimo to udało się stworzyć unikatową, obrotową scenę, która za sprawą swojej funkcjonalności i możliwości do tej pory pozostaje ewenementem na skalę kraju.

odwiedzajcie nas, warto!

Skip to content