„WYZWOLENIE” I „CHŁOPI” ZWYCIĘŻAJĄ 48. OPOLSKIE KONFRONTACJE TEATRALNE

27 maja 2024

Spektakl „Chłopi” z Teatru Ludowego w Krakowie oraz „Wyzwolenie” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku najlepszymi spektaklami 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”! 🏆🥇 Jury zdecydowało przyznać dwie równorzędne Nagrody Główne im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 40 tys. złotych każda.

  • Za rezonującą ze współczesnością inscenizację powieści oraz organiczną zespołowość dla spektaklu “Chłopi” w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie.
  • Za radykalną odwagę formalną całego zespołu twórczego oraz umiejętność wejścia w dialog z wymagającym tekstem dramatycznym dla spektaklu “Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

48. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa to najważniejsze i największe wydarzenie, podczas którego jurorskiej ocenie poddawane są teatralne realizacje klasycznych tekstów.

W tym roku OKT trwały 6 dni, a widzowie mogli w tym czasie nie tylko zobaczyć najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków, ale także wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z aktorami i twórcami oraz w wydarzeniach towarzyszących. Podziękowania należą się również publiczności, która tak licznie wypełniała widownie na wszystkich spektaklach i wydarzeniach towarzyszących.

Całość werdyktu znajdziecie -> TUTAJ.

Opolskie Konfrontacje Teatralne organizowane są przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (który jest dodatkowo koordynatorem konkursu „Klasyka Żywa”) we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Województwa Opolskiego. Festiwal został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego- Andrzeja Buły. 

Srebrny partner 48 Opolskich Konfrontacji Teatralnych: Heidelberg Materials.

Klasyczny partner 48 Opolskich Konfrontacji Teatralnych: PIB Broker 

Patroni medialni: TVP 3 Opole, Dziennik Teatralny, Teatrologia.info, Radio Opole, e-teatr.pl, 24Opole, Radio Eska, Radio Eska2, Nowa Trybuna Opolska, Opolska 360, Czas na Opole, Radio Doxa, Miesięcznik „Teatr”, Presto Portal, Radio Park.