












fot. Maciej Zakrzewski
AMOROSO
Spektakl bierze udział w Opolskiej Scenie Tańca 2025.
„Staraj się zatem serce własne odrywać od umiłowania tego, co widzialne, a samego siebie ku temu, co niewidzialne, kieruj” (Tomasz à Kempis)
Po Tranquillo i Intermezzo, dwóch nagrodzonych i docenionych przez krytyków produkcjach, Teatr Klucz przedstawia Amoroso, szczery i intymny spektakl, w którym artyści i artystki opowiadają historię miłości w jej różnych formach. Robią to bezustannie, z oddaniem i bez wyrzutów sumienia. Do końca. Bez końca.
Amoroso jest dla kochających i kochanych, dla szczęśliwych i spełnionych. Dla zagubionych i porzuconych.
Ta prowokująca do myślenia produkcja zadaje pytanie: Co tak naprawdę miłość oznacza dla Ciebie? Czy kochasz szczerze? Czy w ogóle chcesz kochać? Co jesteś w stanie poświęcić dla miłości? Na scenie zobaczymy całe spektrum ludzkich stanów emocjonalnych i zachowań odzwierciedlających różne oblicza miłości.
Poetycki, oniryczny, niespieszny spektakl łączący różne środki ekspresji scenicznej, ze szczególnym uwzględnieniem tańca, ruchu scenicznego i improwizacji. Niewielkie partie tekstu mówionego tłumaczone są na polski język migowy.
Choreografia Amoroso powstała w wyniku wspólnej pracy zespołu Teatru Klucz i jego opiekuna artystycznego, Janusza Orlika. (www.januszorlik.com)
Teatr Klucz to jeden z niewielu w Polsce zespołów teatralnych złożony z artystów(-ek) z niepełnosprawnościami, którzy mimo braku formalnego wykształcenia kierunkowego osiągnęli wysoki poziom profesjonalizacji. Wcześniejszy spektakl grupy, „Tranquillo”, otrzymał główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”!
Artyści(-stki) Teatru Klucz są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Ich przygoda z teatrem zaczęła się w 2006 roku, od warsztatów teatralnych prowadzonych przez terapeutkę Hannę Rynowiecką i aktora Wojciecha Denekę. Od ośmiu lat grupa pracuje w Centrum Kultury ZAMEK. W 2021 roku opiekę artystyczną nad nią objął Janusz Orlik, tancerz i choreograf, do zespołu dołączył także zawodowy performer, Antek Kurjata.
Stara mestna elektarna – Elektro Ljubljana
PREMIERA SŁOWEŃSKA
10 GRUDNIA 2021 R.
PREMIERA POLSKA
18 GRUDNIA 2021 R.
.
OPOLSKA SCENA TAŃCA
POKAZ
28 września 2025 r.
SCENA
Duża Scena
czas
65 min
wiek widzów
14+
Uwaga! W niektórych scenach spektaklu pojawia się głośniejsza muzyka i pojawia się intensywne, zmienne światło.
Kiedy gramy?
28.09 / niedziela
19:00
25.06. / niedziela
20.00
Uwaga! W spektaklu został użyty
efekt stroboskopu.
„Dzisiaj najważniejszym atutem Teatru Klucz nie wydaje się już naturalność, indywidualizacja tworzonych postaci ani względna spontaniczność opowiadających o sobie aktorek i aktorów, a dyscyplina, opanowanie oraz jakość teatralnego rzemiosła, którym dysponują. (…)
Orlik, wraz z pracującymi w Teatrze Klucz artystami i artystkami (…) opowiadają sen o miłości, który śnimy chyba wszyscy: każdy i każda, podążający za głosem serca, które czasem bije z radością, ale często też, ugodzone strzałą Erosa, krwawi.”
Piotr Dobrowolski, nietak!t
„Amoroso nie jest spektaklem podejmującym ważną społecznie, choć ciągle tabuizowaną i trywializowaną kwestię prawa do osób niepełnosprawnych do miłości i przyjaźni, tworzenia związków, rodzicielstwa, seksu, intymności. Janusz Orlik z zespołem nie uprawiają teatru społecznego. Reżyser podejmuje temat miłości jak artysta pracujący z artystami, przetwarzając go na wypracowany wspólnie (poprzez ciało, słowo, muzykę, ruch) język sztuki. Niepełnosprawność nie jest tu różnicą, która podlega zatuszowaniu czy uwypukleniu, wydaje się po prostu częścią narzędzia artystycznego, którym dysponują i z którym pracują aktorzy.”
Monika Świerkosz, Didaskalia
Twórcy_CZYNIE
Reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne
Janusz Orlik
Choreografia
Janusz Orlik z zespołem Teatru Klucz
Asystent reżysera
Antek Kurjata
Kostiumy
Agnieszka Ostrowska
Reżyseria świateł
Arkadiusz Kuczyński, Janusz Orlik
Opieka terapeutyczna
Hanna Rynowiecka
Interpretacja PJM
Karina Akseńczuk
Audiodeskrypcja
Marcin Głowiński
Asystent reżysera
Antek Kurjata
Kostiumy
Agnieszka Ostrowska
Reżyseria świateł
Arkadiusz Kuczyński, Janusz Orlik
Opieka terapeutyczna
Hanna Rynowiecka
Obsada
x
Mariusz Józefiak
Jarosław Kubiak
Antek Kurjata
Daniel Laskowski
Lidia Piskorska
Piotr Roszak
Karol Solski
Magdalena Szalbierz
Arkadiusz Żmijewski
Produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Spektakl przygotowany przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, prezentowany w ramach projektu Europe Beyond Access, dzięki grantowi z programu Kreatywna Europa.
„Ruch, jakim operują performerki, doskonale współgra z atmosferą przedstawienia. Sposób, w jaki się poruszają, zachwyca i hipnotyzuje, tworząc klimat jak ze snów.”
Alicja Iwańska, taniecpolska.pl
„(…) potrafi rozśmieszyć, a nieraz też skłonić do refleksji. Działa jak dobrze skrojone kino gatunkowe, z rozwiązaniami z którymi teatr, moim zdaniem, mógłby częściej eksperymentować”.
Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl
Festiwale i nagrody
- Nagroda za reżyserię dla Yulii Maslak podczas XXI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA.
- Spektakl zajął 2. miejsce w głosowaniu publiczności podczas XXI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA.
- Pokaz w ramach XXI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2022
Dokumentacja fotograficzna i filmowa
Edyta Dufaj
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Reżyseria
Jędrzej Wielecki
Mecenasem spektaklu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

