Laboratorium choreograficzne z Charą Kotsali!

“The Ignorant Choreographer”
20–23 września 2025 | Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

 

Bawiąc się tytułem słynnego eseju Jacques’a Rancière’a „Nieświadomy nauczyciel”, grecka choreografka i performerka Chara Kotsali zaprasza profesjonalnych artystów tańca i ruchu do udziału w czterodniowym intensywnym laboratorium choreograficznym podczas Opolskiej Sceny Tańca 2025.

Podążając za pytaniami:

  • Czy istnieje metoda tworzenia choreografii?
  • Czy koncepcja jest ważniejsza od pragnienia, by po prostu tworzyć?
  • Czy w procesie twórczym obowiązują zasady, które warto łamać?

wspólnie zanurzymy się w proces oparty na wyobraźni, emocjach, ucieleśnionej wiedzy i magii twórczego działania. Kwestionując ideę indywidualnego geniuszu choreografa i przeciwstawiając się egzotyzacji ciała performatywnego, będziemy szukać procesu twórczego, który jest inkluzywny, zmysłowy, zaangażowany i poetycki.

W trakcie laboratorium:

  • będziemy tworzyć dzieło zbiorowe z wykorzystaniem ruchu, pisania, rozmowy, słuchania i wyobrażania sobie,
  • pracować na bazie własnych doświadczeń, inspiracji i osobistych partytur ruchowych,
  • wspólnie eksplorować nowe strategie choreografii i kompozycji ruchu,
  • zakończymy proces otwartym pokazem pracy w toku.

Język pracy: angielski
Poziom: laboratorium dedykowane jest profesjonalnym artystom z doświadczeniem w tańcu, choreografii, performansie, teatrze lub innych formach ekspresji fizycznej i kompozycji ruchu.

Udział w laboratorium jest bezpłatny.
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zapewnia noclegi (19–23 września) oraz bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia Opolskiej Sceny Tańca.
Dojazd uczestników – we własnym zakresie.

Rekrutacja:
Na warsztaty obowiązuje zgłoszenie przez formularz (prosimy o wypełnienie go w języku angielskim).
Na zgłoszenia czekamy do [data].
Grupa uczestników zostanie wyłoniona przez Charę Kotsali oraz kuratora festiwalu – Janusza Orlika.

O PROWADZĄCEJ

Chara Kotsali to twórczyni tańca, performerka i pedagożka mieszkająca w Grecji. Ukończyła Profesjonalną Szkołę Tańca Rallou Manou. Posiada również dyplom licencjacki z teatrologii oraz tytuł magistra antropologii społecznej i kulturowej. Jest również wykształcona muzycznie.

Jej pierwszy solowy projekt choreograficzny „to be possessed” (2023, Onassis Dance Days) został wybrany do programu Aerowaves Twenty24 oraz do serii [8:tension] Young Choreographers’ Series na festiwalu ImPulsTanz w 2023 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie honorowe. Jej druga praca, „borborygmi” (2024, Festiwal Ateński i Epidauroski), zdobyła nagrodę publiczności. W latach 2023–2024 była wspieraną choreografką Onassis Stegi w ramach sieci Grand Luxe, a w sezonie 2024–2025 została wybrana jako artystka-rezydentka Onassis AiR Fellow. W tym czasie prowadziła badania do spektaklu „IT’S THE END OF THE AMUSEMENT PHASE”, którego premiera odbyła się w kwietniu 2025 roku (Onassis Dance Days).

Jako performerka współpracowała m.in. z Christosem Papadopoulosem, Euripidesem Laskaridisem, Patricią Apergi, Iris Karayan, Sofią Mavragani, Tzeni Argyriou oraz Ermirą Goro, występując w Grecji i za granicą. Zagrała również w filmie „Suntan” w reżyserii Argyrisa Papadimitropoulosa.

Pracowała jako reżyserka ruchu przy spektaklach teatralnych uznanych greckich reżyserów. W 2023 roku otrzymała nagrodę Greckiego Stowarzyszenia Krytyków za najlepszą choreografię teatralną do przedstawienia „Kariera Artura Ui” w reżyserii Arisa Biniarisa.

KONCERT: SIEMA ZIEMIA

-> 21 czerwca, godz. 21:00

 

Siema Ziemia!

Zabierzemy Was w kosmos, a wszystko dzięki niezwykłemu projektowi muzycznemu Kacpra Krupy, Wuja HZG, Fryderyka Szulgita i Andrzeja Koniecznego. Ten energetyczny kwartet wprowadzi Was w stany nieważkości i zapomnicie o całym świecie.

Siema Ziemia to żywioł kolektywnej improwizacji – dźwiękowy eksperyment, który pulsuje energią i swobodnie żongluje gatunkami. Breakbeat, techno, footwork, juke? Jasne. Ale wszystko przefiltrowane przez jazzowy niepokój i wolność improwizacji.