POPRZEDNIE EDYCJE

POCZĄTEK

Nawiązując do tradycji poszukiwań teatralnych prowadzonych w latach 1959–1964 w Opolu przez Jerzego Grotowskiego i jego Teatr 13 Rzędów, Teatr JK Opole otworzył nową przestrzeń teatralną o nazwie Modelatornia, przeznaczoną na nowatorskie i eksperymentalne projekty artystyczne. Aby umożliwić twórcom otwarty dostęp do Modelatorni, Teatr JK Opole ogłosił Konkurs na Projekt Teatralny w ramach programu Modelatornia. Zamysł twórców Konkursu polegał na zainicjowaniu i prowadzeniu poszukiwań związanych z profesjonalną formułą teatru eksperymentalnego
zaproponowaną przez Grotowskiego w nowoczesnym kontekście kulturowym, społecznym, politycznym i artystycznym.

 

Organizując Konkurs, nie odwołujemy się bezpośrednio do estetyki i metod twórczych opracowanych przez Teatr 13 Rzędów i Teatr Laboratorium, choć oczywiście interesują nas inspirowane nimi działania. Wskazując na związek z tradycją zespołu Grotowskiego, odnosimy się przede wszystkim do jego okresu opolskiego. Teatr 13 Rzędów twórczo wykorzystywał osiągnięcia i propozycje europejskiej awangardy teatralnej i artystycznej, wypróbowując związane z nimi możliwości i poszerzając oryginalny język teatralny.

WYNIKI 3 EDYCJI

Komisja Konkursowa w składzie:

Norbert Rakowski, chairman
Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, reżyser

Łukasz Drewniak
krytyk teatralny, redaktor, autor cyklu „Kołonotatnik”

Dariusz Kosiński
teatrolog, performatyk, profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

Piotr Ratajczak
reżyser, konsultant programowy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Zuzanna Bućko
asystentka artystyczna w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami i przeprowadzeniu rozmów z wybranymi finalistami postanowiła nagrodzić i zrealizować projekt:

“Czarna skóra, białe maski”

autorstwa Wiktora Bagińskiego (absolwenta Wydziału Reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie). Autor projektu w Teatrze Kochanowskiego stworzy spektakl, który odkryje ślady polskiej czarności. Tej nieznanej, historycznej, której korzenie sięgają XVII i XVIII wieku oraz tej nam współczesnej. Premiera w pierwszej połowie sezonu 2019/2020.

3 EDYCJA

Zobacz więcej o 3. edycji

2 EDYCJA

Zobacz wyniki 2. edycji

1 EDYCJA

Zobacz wyniki 1. edycji

 

Projekt "Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia - III edycja" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Opolskiego.