Facebook YouTube Instagram LinkedIn

CZARNA SKÓRA, BIAŁE MASKI

WYNIKI 3 EDYCJI

„Czarna skóra, białe maski” to spektakl, który porusza nie tylko zagadnienie korzeni polskiej czarności, ukrytych gdzieś na polskich dworach w XVII wieku, ale również problem ukrytego rasizmu. Założeniem tego projektu było eksperymentalne i innowacyjne podejście do prezentowanego tematu i prowadzenie poszukiwań w jego ramach oraz znalezienie odpowiedzi na istotne pytania, które samoistnie pojawiają się podczas kreatywnego procesu twórczego.

Dlaczego korzenie polskiej czarności są w polskiej historii tematem przemilczanym? Czy w naszym społeczeństwie określenie „czarny Polak” ma szansę na występowanie poza ramami kategorii pewnej anomalii? Kiedy stajemy się współodpowiedzialni za pojawiające się zjawiska ukrytego rasizmu? Czy krytyczna postawa wobec nich wystarczy, by dokonała się zmiana?

Nie chcieliśmy, aby słowo „premiera” zamknęło w twórcach i widzach ten proces, ponieważ to on był celem projektu, a nie jego efekt. Dlatego zwycięski spektakl prezentujemy w zmiennej formie „work-in-progress”- spektaklu otwartego, by dialog pomiędzy twórcami a widzem odbywał się tu i teraz.

Zobacz więcej o spektaklu:

fot. Monika Stolarska

Projekt „Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia – III edycja” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Opolskiego.

Skip to content