Facebook YouTube Instagram LinkedIn
11184

OPOLSKA SCENA TAŃCA VOL. 2

III Symfonia


Kup bilet

OPIS SPEKTAKLU

Co ja bym zrobił, gdybym sądził, że sztuka nie wpływa na życie? Pewnie bym barany pasał... A może strzeliłbym sobie w łeb? Gdybym wierzył tylko w to, co w człowieku najgorsze? Ale przecież w tym człowieku jest również i to, co najlepsze. Gdybym nie miał nadziei? To rzeczywiście - żabki hodować, krowy pasać... Wierzę, że jest coś, co nam czasem pomaga przetrwać, pomaga zrozumieć drugiego człowieka. Co nas pociesza, daje nam chwilę refleksji... Tym czymś bywa też i sztuka. (Henryk Mikołaj Górecki)

„III Symfonia” jest kolejną, po „Święcie wiosny” Igora Strawińskiego i „Koda (a tribute)” do muzyki Krzysztofa Komedy, twórczą interpretacją relacji muzyki i tańca. Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego powstała w 1976 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora. Symfonia składa się z trzech części i zgodnie z intencją twórcy utwór zostanie zaprezentowany w całości. Krzysztof Penderecki nazwał dzieło Góreckiego „muzyką najszczerszą z możliwych”.

Wyróżnienie w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z inicjatywy Sekcji Autorów Dzieł Choreograficznych.

REALIZATORZY

INTERPRETACJA:
Janusz Orlik

MUZYKA:
Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" na sopran solo i orkiestrę op. 36

REŻYSERIA ŚWIATŁA:
Janusz Orlik, Grzegorz Polak

PRODUKCJA:
Janusz Orlik, Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec

 

fot. Piotr Jaruga

Skip to content