Facebook YouTube Instagram LinkedIn
10813

Opolska Scena Tańca / Kielecki Teatr Tańca

Humani corporis fabrica


Kup bilet

OPIS SPEKTAKLU

Tworząc choreografię dla duetu dojrzałych tancerzy – Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka – choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Humani corporis fabrica to swoisty rodzaj wykładu anatomicznego, „słuchowisko choreograficzne”, do którego głosu udzielił Andrzej Chyra.

Kontekstem dla współczesności jest tutaj czas, gdy rodziła się nowoczesna medycyna, której pierwsze refleksje często komunikowane były w quasi-teatralny i artystyczny sposób. Ten sam czas, gdy na dworach arystokratycznych kształtował się jeszcze inny sposób patrzenia na ciało: taniec teatralny.

Taniec porzucający młodość i perfekcję na stole sekcyjnym jest tutaj obszarem, na przestrzeni którego dokonuje się swoisty proces indywiduacji, przetwarzania wiedzy i doświadczania świata poprzez ciało i jego funkcjonalności.

Widz staje się uczestnikiem swoistego theatrum anathomicum, tancerz oglądany jest przez pryzmat zmieniającej się fizjologii i produktywności, zaś choreografia eksploruje motywy zmęczenia, wyczerpania i przemijalności.

Dodatkowe informacje:

  • 17.09 o godz. 17.00 w foyer odbędzie się wykład wprowadzający do spektakli „Humani corporis fabrica” oraz „Sticky fingers club” prowadzony przez Joannę Szymajdę.

    Joanna Szymajda – adiunktka w Instytucie Sztuki PAN, badaczka tańca, menadżerka kultury. Pracę doktorską obroniła na Université Paris III Sorbonne Nouvelle i Uniwersytecie Łódzkim. Absolwentka studiów magisterskich z zakresu teatrologii i psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz na Université Lyon II. W latach 2010–2017 wicedyrektorka Instytutu Muzyki i Tańca, w latach 2018–2020 kierowniczka baletu Opery Wrocławskiej, w latach 2007–2010 i ponownie od 2021 koordynatorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie i Uniwersytetem Łódzkim. Autorka książki Estetyka współczesnego tańca europejskiego po 1990 (Księgarnia Akademicka, 2013); redaktorka publikacji European Dance since 1989. Communitas and the Other (Routledge/IMiT 2014) oraz Polskie artystki awangardy tanecznej (IMiT/IAM 2017).

  • 17.09 o godz. 20.30 w foyer odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu prowadzone przez Karolinę Wycisk.
  • 18.09 o godz. 11.00 i 12.30 w Bunkrze odbędą się warsztaty taneczne prowadzone przez Grzegorza Pańtaka. Więcej informacji TUTAJ.

REALIZATORZY

CHOREOGRAFIA I KOSTIUMY:
Jacek Przybyłowicz

TANIEC:
Ryszard Kalinowski, Grzegorz Pańtak

GŁOS:
Andrzej Chyra

MUZYKA:
Adam Walicki

TEKST, WSPARCIE DRAMATURGICZNE:
Joanna Szymajda

REŻYSERIA ŚWIATEŁ:
Ewa Garniec

OPRAWA WIZUALNA:
beton.

UDZIAŁ SPECJALNY:
Stół stolarski odziedziczony przez Grzegorza po dziadku Janie

PRODUCENT:
Stowarzyszenie Przyjaciół Kieleckiego Teatru Tańca

KOPRODUCENT:
Centrum Kultury w Lublinie

PARTNERZY:
Fundacja Ciało/Umysł, Kielecki Teatr Tańca

OBSADA

Ryszard Kalinowski
Grzegorz Pańtak

CZAS TRWANIA: 60 minut (bez przerwy)

fot. Bartosz Kruk

Projekt Opolska Scena Tańca dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz budżetu Województwa Opolskiego.

Skip to content