Facebook YouTube Instagram LinkedIn
2404

Piotr Rowicki

ČESKÝ DÍPLOM

OPIS SPEKTAKLU

„Český díplom” to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach.

Owe historie niezwykłych bohaterów – ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów – starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.

Marta Kubisova – popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lida Baarova – aktorka kolaborująca z nazistami, Otokar Svec – nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach – polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu Miłość blondynki, to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. A poza tym, to jest dyplom… Český díplom… I to jest najważniejsze… Ahoj.

Spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła.

CZAS TRWANIA:
120 min (bez przerwy)

nagrody

  • Nagroda Aktorska, Nagroda za Reżyserię dla Piotra Ratajczaka, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury Młodych podczas 17. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawionej w Zabrzu
  • Wyróżnienie w kategorii Najlepszy Debiut dla całego zespołu aktorskiego w Rankingu „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi” Miesięcznika TEATR 2017 oraz 2018
  • Wyróżnienie pozakonkursowe Jury Dziennikarskiego podczas 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa”
  • Nagroda Publiczności podczas 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni
  • Finalista 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
  • Spektakl otrzymał Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Opolskiego “Złota Maska” za rok 2018 w kategorii: AKTORSTWO ZESPÓŁ AKTORSKI za znakomite, pełne świeżości i witalności aktorstwo zarówno zbiorowe jak i indywidualne.

REALIZACJA

REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE:
Piotr Ratajczak

REŻYSERIA FORMY:
Wojciech Brawer

WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA:
Joanna Kowalska

DRAMATURGIA RUCHU:
Arkadiusz Buszko

MUZYKA:
Mateusz Winsław

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY:
Marianna Lisiecka

ASYSTENT REŻYSERA:
Hubert Waljewski

INSPICJENTKA:
Urszula Kraska

OBSADA

Wiktoria Czubaszek (gościnnie)
Helena Hajkowicz (gościnnie)
Kaja Kozłowska (gościnnie)
Joanna Kowalska (gościnnie)
Monika Stanek
Anna Taraszkiewicz (gościnnie)
Mikołaj Bańdo (gościnnie)
Kornel Sadowski (gościnnie)
Tomasz Tywoniuk (gościnnie)
Jędrzej Wielecki (gościnnie)

PREMIERA:
17 lutego 2018 r. – MODELATORNIA

SUGEROWANY WIEK WIDZÓW:
+14 lat

fot. Michał Olszewski / Maja Piotrowska / Mariusz Urbański

Media o spektaklu

„Český díplom” emanuje energią i witalnością młodych aktorów, a widzom daje zdrową dawkę dystansu do świata. Na studentów Wydziału Lalkarskiego patrzy się z przyjemnością, zarówno jeśli idzie o ich odrębne kreacje (trudno wymieniać jakiekolwiek nazwiska, wszyscy są świetni), jak i o zespołową grę.
Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza – Wrocław

Cała ekipa aktorska zasługuje na ogromne brawa. Zarówno pod kątem indywidualnych wystąpień, jak i gry zbiorowej. Aktorzy wykazali się odwagą i wspaniałymi umiejętnościami. Nieudawana witalność, autentyczność i świeżość miała ogromny wpływ na rytm wydarzenia.
Trafione żarty bawią publiczność do łez. Przy czym ogromną zaletą pozostaje wyważenie humoru i refleksyjnej, poważnej warstwy widowiska.
Český díplom to dobra zabawa, dawka historycznych ciekawostek na temat naszych sąsiadów oraz zaproszenie do dyskusji na temat kondycji naszego społeczeństwa. Wszystko podane w lekkiej formie, która powinna przypaść do gustu szerokiej publiczności.
Katarzyna Majewska, Dziennik Teatralny Opole

Skip to content