Facebook YouTube Instagram LinkedIn
1983

Michael Müller

BEZE MNIE

OPIS SPEKTAKLU

Projekt KOCHANOWSKI DLA MŁODZIEŻY to propozycja dla szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki profesjonalnie przygotowanemu przedstawieniu Teatr chce zachęcić młodych widzów do udziału w życiu kulturalnym. Dramatopisarz opracował nowatorską formułę spektaklu. Prezentacje odbywać się będą w klasach szkolnych, a czas trwania spektaklu powinien wynosić około 45 minut, czyli tyle ile jednostka lekcyjna. Po każdej prezentacji młodzież będzie uczestniczyła w warsztatach omawiających spektakl i problemy w nim poruszane.

Od tragedii minęło 5 lat. Tomek wraca do swojej dawnej szkoły, gdzie przed kilkoma laty jego przyjaciel Mikołaj postanowił odebrać sobie życie. Poszukuje odpowiedzi na pytania, których nie zdążył zadać swojemu jedynemu koledze, choć ten powierzył mu swój największy sekret. Tomek wie, że to, co się stało, nie wydarzyło się bez jego winy. Że nie robiąc nic zawiódł nie tylko Mikołaja, ale i samego siebie. Że nie może schronić się w świecie równoległym, gdzie człowiek może umrzeć trzy razy i rozpocząć grę od nowa.

Przedstawienie zrealizowane w nurcie nowej dramaturgii edukacyjnej porusza istotne problemy współczesnych nastolatków, nawiązuje z nimi dialog i zachęca nie tylko do refleksji, ale i rozmowy. Pokazy odbywać się będą w środowisku dla naszej grupy odbiorców naturalnym – w klasach szkolnych. Spektakl połączony z warsztatami przygotowanymi przez Panią Michalinę Butkiewicz (autorkę programu Twórczo z Teatrem oraz innych projektów edukacyjnych, wizytatorkę Centrum Edukacji Artystycznej, doradczynię metodyczną, przewodniczącą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów w latach 2009-2013) we współpracy z lokalnymi pedagogami i psychologami szkolnymi będzie pierwszym tego typu wydarzeniem teatralnym skierowanym do opolskiej młodzieży. Wierzymy, że dzięki działalności edukacyjnej Teatru, nie tylko wychowamy kolejne pokolenie widzów, ale przede wszystkim, wpłyniemy na otaczającą ich dziś rzeczywistość. Otworzymy ścieżkę dialogu i wesprzemy młodzież w codziennej konfrontacji z problemami, których często nie zauważamy, lub nie chcemy zauważać.

REALIZACJA

PRZEKŁAD:
Iwona Nowacka

REŻYSERIA:
Piotr Ratajczak

KOSTIUMY:
Grupa Mixer

OBSADA

Wiktoria Czubaszek (gościnnie)
Mikołaj Bańdo (gościnnie)
Tomasz Tywoniuk (gościnnie)

PREMIERA:
25 września 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. gen. Stefana Roweckiego “Grota” w Opolu w ramach projektu KOCHANOWSKI DLA MŁODZIEŻY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Skip to content