Znamy wyniki 5.edycji Konkursu na projekt Teatralny MODELATORNIA!

20 czerwca 2022

„Kordiani” to projekt wyłoniony w ramach 5. edycji Konkursu na projekt Teatralny MODELATORNIA w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jego autorką jest Patrycja Wysokińska, studentka czwartego roku reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Projekt będzie jej debiutem reżyserskim.

W 5. edycji Konkursu Teatr zaprosił twórców i twórczynie do odpowiedzi na hasło KORDIAN, do którego odwołał się 60 lat po premierze spektaklu Jerzego Grotowskiego pod tym tytułem.

Do konkursu wpłynęło 15 prac, spośród których 4 zostały wybrane do II etapu. Komisja w składzie: Paweł Dobrowolski, Aneta Głowacka, Katarzyna Niedurny, Norbert Rakowski (przewodniczący), Piotr Ratajczak brała pod uwagę zarówno oryginalność koncepcji oraz ich korespondencję z hasłem konkursu, jak i wpisane w projekty możliwości realizacyjne i budżetowe.

Projekt Patrycji Wysokińskiej, który został uznany przez Komisję za najciekawszy na kilku płaszczyznach: tematycznej (wrażliwość współczesnych nastolatków), formalnej (współtworzenie projektu przez aktorów i nie-aktorów) i eksperymentalnej (narzędzia warsztatowe). Jest on także efektem dogłębnej analizy tekstu dramatu Słowackiego i precyzyjnego osadzenia go we współczesnym kontekście.

Finałowy projekt będzie rozwijany na początku najbliższego sezonu na scenie Modelatornia. Efekt prac będzie można zobaczyć z początkiem grudnia 2022 roku.

Partnerzy medialni: TVP Kultura, Teatralny.pl, Teraz Teatr, E-teatr, Radio Doxa

V Konkurs na Projekt Teatralny MODELATORNIA nawiązujący do idei artystycznych Jerzego Grotowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.