Zaproszenie do Teatru! Panel dyskusyjny wokół spektaklu „Czarna skóra, białe maski”

6 listopada 2019

Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny wokół spektaklu „Czarna skóra, białe maski"

CZARNOŚĆ W POLSCE (?)
8 listopada 2019 r. o godz. 11:00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Podczas panelu twórcy przedstawienia oraz zaproszeni goście spróbują odpowiedź na palące pytania, których próżno szukać w dzisiejszej debacie publicznej.
Dlaczego korzenie polskiej czarności są w polskiej historii tematem przemilczanym? Czy w naszym społeczeństwie określenie „czarny Polak” ma szansę na występowanie poza ramami kategorii pewnej anomalii? Kiedy stajemy się współodpowiedzialni za pojawiające się zjawiska ukrytego rasizmu? Czy krytyczna postawa wobec nich wystarczy, by dokonała się zmiana?

 

Udział w dyskusji wezmą:
dr hab. Monika Bobako – doktor filozofii, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu
Urszula Kropiwiec – menedżerka kultury, tłumaczka z języka hiszpańskiego i francuskiego, dla Wydawnictwa Karakter tłumaczy książkę Frantza Fanona „Czarna skóra, białe maski”
Benjamin Diamouténé – współzałożyciel Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego
Wiktor Bagiński – reżyser spektaklu i współautor scenariusza
Paweł Sablik – dramaturg spektaklu i współautor scenariusza

Prowadzenie: Magda Piekarska - dziennikarka, recenzentka. Pisze nie tylko o teatrze, publikuje w Gazecie Wyborczej, kwartalniku nietak!t, miesięcznikach Teatr i Dialog oraz na portalu teatralny.pl. Wraz z Grzegorzem Chojnowskim prowadzi cotygodniowe pasmo teatralne w Radiu Wrocław Kultura.