„Wojtek: Nie samym Grotowskim żyłam. Wspomnienia i refleksje”

28 kwietnia 2021

 

Wojtek: Nie samym Grotowskim żyłam. Wspomnienia i refleksje – biografia Urszuli Bielskiej pod redakcją Dariusza Kosińskiego ukaże się 5 maja nakładem wydawnictwa Żywosłowie.

Urszula Bielska była kierownikiem administracyjnym Teatru 13 Rzędów w Opolu, a także żoną aktora tego teatru, Andrzeja. W jej mieszkaniu spotykało się całe środowisko opolskiej „cyganerii”. Zdecydowaliśmy się na wydanie jej wspomnień, ponieważ pokazują narrację, na którą jeszcze parę lat temu nie było miejsca – bardzo osobistą, krytyczną i bez filtrów. Autorka snuje opowieść o tym, co w jej ocenie było dobre, a co złe – nie próbuje usprawiedliwiać ani siebie, ani bohaterów swojej młodości” – mówi Katarzyna Woźniak z Żywosłowia

Zderzenie historycznych uwarunkowań i właściwej Bielskiej niepodległej energii owocuje biografią, która w sposób niezwykły oświetla złożone procesy zachodzące w Polsce w drugiej połowie XX wieku. Z tej złożoności w jakiejś mierze wyłania się też teatr Jerzego Grotowskiego. Widziany z okien mieszkania i z wnętrza gabinetu Urszuli Bielskiej wygląda on inaczej niż w heroicznych opowieściach o prorokach nowego teatru. Kobiecy głos Bielskiej nie ulega męskim legendom Mistrzów, nicuje je, niekiedy demaskuje. Nie podważa wielkości osiągnięć Grotowskiego – ale przywraca jego teatrowi wymiary i konteksty, które sami jego twórcy usiłowali zatrzeć.