W MAJU 47. OPOLSKIE KONFRONTACJE TEATRALNE „KLASYKA ŻYWA”

18 kwietnia 2023

Opolskie Konfrontacje Teatralne to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w kraju. Przez siedem dni (w dniach 28 maja – 3 czerwca) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego prezentowane będą najlepsze spektakle minionego sezonu oparte o klasykę polskiej literatury. Program festiwalu zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 kwietnia w Opolu.

Opolskie Konfrontacje Teatralne od prawie pięćdziesięciu lat prezentują najlepsze polskie spektakle inspirowane klasyczną literaturą. Od 2016 roku są finałem Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Cieszę się, że możemy spotkać się kolejny raz w Opolu i dzięki Konkursowi “Klasyka Żywa” popularyzować polską literaturę. O klasyce w naszym teatrze myślimy priorytetowo - stanowi ona podstawę zaplecza kulturowego mieszkańców naszego regionu - podkreśla dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego Norbert Rakowski.
Festiwal polskiej klasyki cieszy się dużą sympatią wśród miłośników teatru, zarówno na poziomie regionalnym, jak i ogólnopolskim. Widząc wypełnione po brzegi sale Teatru im. Kochanowskiego, możemy czuć satysfakcję z realizacji jednego z celów Konkursu “Klasyka Żywa”, jakim jest promocja i popularyzacja polskiej klasyki. Cieszę się, że ten festiwal wspierany jest środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - w tym roku przekazaliśmy na jego organizację kwotę w wysokości ponad 250 tys. złotych. - mówi dyrektor Instytutu Teatralnego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Podczas tegorocznego przeglądu zobaczymy pięć tytułów konkursowych:
„Znachor” w reż. Jakuba Roszkowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, „Ballady i romanse” w reż. Piotra Soroki, Zdenki Pszczołowskiej i Błażeja Peszka z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, „Sen srebrny Salomei” w reż. Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, „Ballady i romanse ver. 2022” w reż. Roksany Miner z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu oraz „Wyskubki” w reż. Pawła Kamzy z Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich.

Poza konkursem prezentowane będą również m.in: spektakl „Sztuka kochania” w reż. Miry Mańki z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, czytania dramatów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej („Szofer Archibald”, „Mrówki”, „Baba-Dziwo”) oraz czytania dramatów dla dzieci Krystyny Miłobędzkiej („Siała baba mak” i „Ptam”) współorganizowane z działającym w teatrze Centrum Edukacji Kulturalnej. Wśród festiwalowych wydarzeń nie zabraknie również różnorodnych wydarzeń towarzyszących. Przed każdym pokazem organizowane będą wprowadzenia do spektakli, a po każdym przedstawieniu będzie można uczestniczyć w spotkaniu z twórcami. Oprócz tego w programie znajdują się koncerty znakomitych muzyków oraz warsztaty edukacyjne przygotowane do niektórych spektakli konkursowych przez Centrum Edukacji Kulturalnej.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych. W ramach Konkursu przyznawane są nie tylko nagrody, ale również refundacje części kosztów przygotowania premier. Szczegóły znajdują się w Regulaminie na stronie www.klasykazywa.pl oraz www.instytut-teatralny.pl.

BILETY ▶▶▶ https://teatropole.pl/47-okt-bilety/ ◀◀◀