Uważność w ruchu – warsztaty choreografii i nowej dramaturgii

24 czerwca 2021

O PROWADZĄCYCH:

WERONIKA PELCZYŃSKA – choreografka, tancerka, performerka. Absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu. Stypendystka programów: DanceWEB 2013 ImpulsTanz, Carte Blanche 2013 oraz Alternatywnej Akademii Tańca 2017 i 2019. Od 2011 roku prowadzi indywidualne i kolektywne projekty artystyczne m.in. „Europa. Śledztwo”, it will come later”, „kula”, „still standing”. Współtworzy Centrum w Ruchu oraz inicjatywę praktyk siostrzeństwa. Na stałe współpracuje z A. Glińską, A. Seniuk, M.Szpecht, R. Jaroszem, G. Laszukiem. W 2020 roku zawiązała współpracę z Patrycją Kowańską.

PATRYCJA KOWAŃSKA – dramaturżka, reżyserka, autorka scenariuszy. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na kierunku reżyseria, specjalność: dramaturg teatru (2018). Jako dramaturżka pracowała w ostatnich latach z reżyserkami i reżyserami w teatrach w Polsce i za granicą (m.in. z P. Świątkiem, L. Sosnowską, C. Tomaszewskim, D. Knapik, kainkollektiv). Stypendystka Miasta Krakowa w dziedzinie literatury (2017) oraz MKiDN w dziedzinie teatru (2020). Od roku współpracuje z Weroniką Pelczyńską.

UWAŻNOŚĆ W RUCHU - WARSZTATY Z CHOREOGRAFII I NOWEJ DRAMATURGII

W ramach rezydencji programu Modelatornia w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, duet Weronika Pelczyńska i Patrycja Kowańska zapraszają wszystkich zainteresowanych do podróży w głąb własnego ciała. Punktem wyjścia dla warsztatów jest chęć podzielenia się zgłębianymi przez twórczynie praktykami uważności na ciało, jego ruch i podróżujące w nim informacje.

Podczas spotkań będziemy przyglądać się indywidualnemu doświadczeniu każdego z ciał i towarzyszącej mu narracji. Prowadzące przybliżą uczestnikom i uczestniczkom podstawy z dziedziny choreografii i współcześnie rozumianej dramaturgii. Będziemy pracować ze świadomością ciała i ruchu w oparciu o ćwiczenia z improwizacji, tańca współczesnego oraz kontakt improwizacji. Kluczowym elementem spotkań będzie rozmowa, oraz idąca za nią praca indywidualna, w parach oraz w grupie. Mamy nadzieję zbudować wspólne, równościowe pole do wyciągania wniosków z przeprowadzanych działań i prób ich nazywania.

KIEDY: 8.07-10.07.21 (czwartek, piątek, sobota)
KTO: wszyscy! zainteresowani, powyżej 16. roku życia, niezależnie od stopnia sprawności ruchowej
GDZIE: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
ZA ILE: warsztaty są bezpłatne
JAK DŁUGO: I grupa 10.00-13.00, II grupa 18.00-21:00
CO POTRZEBA: wygodnie się ubrać 🙂

ZGŁOSZENIA: modelatornia@teatropole.pl

Warsztaty stanowią część rezydencji twórczej i posłużą twórczyniom jako inspiracja do pracy podczas prób do projektu SOLIŚCI. Ilość miejsc ograniczona ze względu na bezpieczeństwo sanitarne, decyduje kolejność zgłoszeń. Planowane jest utworzenie dwóch grup warsztatowych.

OBOSTRZENIA SANITARNE:
Każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć mierzona będzie temperatura uczestników oraz zbierane ankiety o stanie zdrowia. Po każdym dniu zajęć sala będzie ozonowana i dezynfekowana. Uczestnicy proszeni są o przestrzeganie zasad pandemicznych oraz noszenie maseczek na terenie teatru.