SEN SREBRNY SALOMEI I ZNACHOR ZWYCIĘZCAMI FESTIWALU!

3 czerwca 2023

SEN SREBRNY SALOMEI i ZNACHOR– tak wybrzmiał werdykt jury, który jednocześnie stanowi zwieńczenie znakomitego, opolskiego festiwalu teatralnego!

Już wszystko wiemy! W tym roku jury nie przyznały nagrody głównej, ale za to w wyjątkowy sposób wyróżniły aż dwa spektakle! „Sen srebrny Salomei" oraz „Znachor" zwycięzcami 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Spektakl „Sen srebrny Salomei" z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w reżyserii Piotra Cieplaka, a także „Znachor" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii Jakuba Roszkowskiego okazały się równorzędnymi zwycięzcami festiwalu, a zarazem triumfatorami VIII. edycji Konkursu „Klasyka żywa”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

  • „Sen srebrny Salomei” w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, za szlachetny minimalizm, który umożliwił stworzenie przestrzeni dla słowa i ukazał powiązania między dramatem Juliusza Słowackiego i współczesnością,
  • „Znachor” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, za brawurową i konsekwentnie kampową inscenizację powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza zagraną przez zespół ze znakomitym wyczuciem konwencji.

– w ten sposób jury w składzie: Sławomira Łozińska, Marzenna Wiśniewska, Kalina Zalewska, Marek Troszyński i Piotr Ratajczak określiły to, co wyróżniło zwycięskie spektakle i zaważyło na ich wyróżnieniu.

Jury przyznały także nagrody aktorskie, a także za reżyserię, muzykę, scenografię i kostiumy ⭐ Z całego serca gratulujemy zwycięzcom i wszystkim wyróżnionym – to był zaszczyt móc udostępnić znakomitym Zespołom Aktorskim i Technicznym deski naszej sceny i wspólnie z Widzkami i Widzami podziwiać to, co pokazaliście nam na scenie!

Fot. Michał Grocholski | Bartek Barczyk | Karol Budrewicz