Premiera spektaklu „Los Endemoniados/Biesy” już 13 maja!

7 maja 2022

 

„Los Endemoniados/Biesy” to drugi tytuł w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, który powstaje w Teatrze Kochanowskiego. Pierwszym był spektakl „Opole /04” powstały we współpracy czwórki różnych reżyserów i opowiadający historię naszego miasta z różnych perspektyw. Tam Wierzchowski zaglądał w przyszłość. A gdzie spogląda w swoim najnowszym spektaklu?

Hiszpania. Rok 1973. Ostatnie lata dyktatury generała Franco.

Niewielka, amatorska grupa teatralna, w małej miejscowości na południu Hiszpanii zaczyna tworzyć swoją adaptację „Biesów”: wściekłą, szaloną, pełną ognia, powstającą z potrzeby powiedzenia czegokolwiek, kiedy nie można wypowiedzieć nic. W trakcie pracy uczestnicy radykalizują się i marzą o coraz bardziej aktywnym działaniu na rzecz walki z systemem. Nie wiedzą, że staną się ofiarami własnych ambicji.

Podczas premiery „Biesów” płonie teatr. W pożarze giną twórcy spektaklu oraz uwięziona w budynku publiczność.

Zagłębiając się w materiały, które przetrwały – notatki, dzienniki, nagrania, odkrywamy krok po kroku tragiczną historię teatralnej grupy rebeliantów i podejmujemy próbę zrekonstruowania jej spektaklu, z nadzieją, że jego twórcy doceniliby, że kończymy to, co zaczęli.

Bilety na premierowe set do kupienia w kasie teatru, a także na naszej stronie internetowej.

Dodatkowo zapraszamy 15 maja na spotkanie z twórcami „Los Endemoniados/Biesy”, które poprowadzi Jacek Wakar. Dyskusja odbędzie się we foyer teatru, od razu po zakończeniu spektaklu.

fot. Michał Grocholski