Pierwszy pokaz „Instytutu” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka

22 października 2021

Mam na imię Agnieszka. Moje mieszkanie ma na imię Instytut. Dwanaście godzin temu zostałam w nim uwięziona. Jest takie powiedzenie: „mój dom to moja twierdza”. Tak mówią. Jednak od dwunastu godzin mój dom jest moim więzieniem. Nie mogę z niego wyjść. Nikt nie może do niego wejść.

W dniach 22, 23 i 24 października odbędą się pierwsze, przedpiermierowe pokazy spektaklu „Instytut” realizowanego w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Spektakl na podstawie powieści Jakuba Żulczyka o tym samym tytule reżyseruje Jędrzej Wielecki.

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu umożliwia aktorkom i aktorom sprawdzenie swoich sił w innych rolach związanych z tworzeniem sztuk teatralnych. Scena Bunkier jest miejscem realizacji przedstawień, których pomysłodawczyniami i pomysłodawcami są aktorki i aktorzy naszego teatru. Pomysł na najnowszy spektakl w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich zgłosiła Magdalena Maścianica. Za reżyserię odpowiada Jędrzej Wielecki, a za dramaturgię Natalia Matuszek.

Głośna książka Jakuba Żulczyka „Instytut” to punkt wyjścia dla scenariusza spektaklu. To pierwsza w Teatrze Kochanowskiego inscenizacja szeroko komentowanej powieści współczesnego polskiego pisarza. To również pierwsza samodzielna współpraca tak licznej grupy aktorów z zespołu teatru, a także reżyserski debiut Jędrzeja Wieleckiego.

„Instytut” opowiada historię piątki osób, które niespodziewanie zostają uwięzione w mieszkaniu. Klimat horroru splata się tu z wnikliwą obserwacją współczesnego społeczeństwa. W spektaklu wystąpią Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Monika Stanek, Radomir Rospondek oraz Kacper Sasin.