„Król Lear” w Legnicy. Popremierowe wrażenia

16 września 2020

12 września, w sobotę, w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej miała miejsce premiera spektaklu „Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz.

Szekspirowski dramat stanowi głębokie studium natury człowieka pragnącego władzy za wszelką cenę, gotowego dla niej poświęcić miłość, rodzinę, wartości uznane za najwyższe. W legnicko-opolskiej interpretacji „Króla Leara", inaczej niż w teatrze elżbietańskim, grają kobiety. Jedynym aktorem w tej realizacji jest Mirosław Zbrojewicz wcielający się w tytułową postać.

Jak mówi reżyserka o swoim spektaklu: Nasz Lear odbędzie podróż w przeszłość. Wyrwany ze snu obudzi się na scenie, by skonfrontować się ze swoją przeszłością i czynami. Ze wszystkim, co zrobił w teatrze życia, w którym przyszło mu grać różne role. Mirosław Zbrojewicz będzie zatem starzejącym się władcą, aktorem i człowiekiem. Tym bardziej, że Szekspir nie tworzył teatru iluzyjnego.

Premiera w Opolu 27 listopada, na Dużej Scenie, która przechodzi właśnie gruntowną modernizację. Bilety już w sprzedaży ONLINE i w kasie teatru.

Zapraszamy!

fot. N. Rakowski