I po wolności? Między nauką a inwigilacją – dyskusja po spektaklu „Badania Ściśle Tajne”

14 stycznia 2022

Są takie przedstawienia, po obejrzeniu których w głowie kłębi się tyle myśli, że trzeba umożliwić im wyjście na zewnątrz. Najlepiej zrobić to w rozmowie: z bliską osobą, z którą przyszliśmy na spektakl, z nieznajomym zaczepionym w teatralnym foyer, a może w gronie osób zajmujących się filozofią, nauką, dziennikarstwem i publicystyką?

Taka wyjątkowa okazja nadarzy się już 16 stycznia, kiedy po spektaklu Badania ściśle tajne, krytyk teatralny i dziennikarz Jacek Wakar poprowadzi spotkanie z Katarzyną Kasią, Tomaszem Stawiszyńskim i Edwinem Bendykiem. Dyskusja pt.: "I po wolności? Między nauką a inwigilacją" będzie idealnym uzupełnieniem, a także poszerzeniem sztuki „Badania ściśle tajne” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Norberta Rakowskiego.

dr Katarzyna Kasia – filozofka, kierowniczka Katedry Teorii Kultury, prodziekanka Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziennikarka radiowo-telewizyjna, publicystka. Autorka książki „Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności”, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo i in.). Stała współpracowniczka Kultury Liberalnej, członkini zespołu redakcyjnego Przeglądu Filozoficzno-Literackiego, często komentuje w mediach bieżące wydarzenia polityczne.

Edwin Bendyk – dziennikarz, aktywista społeczny, pisarz. Od lipca 2020 prezes Fundacja im. Stefana Batorego. Szef działu Nauka w „Polityce”. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i wykładowca Graduate School for Social Research PAN. Autor książek „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004), „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009) oraz „Bunt Sieci” (2012), „Jak żyć w świecie, który oszalał” (wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim, 2014). Członek Polskiego PEN Clubu. Sympatyk alternatywnej sztuki, uczestnik wielu inicjatyw oddolnych, entuzjasta lokalnych mikroutopii.

Tomasz Stawiszyński - filozof, eseista, dziennikarz. Opublikował m.in. książki “Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, "Co robić przed końcem świata", "Ucieczka od bezradności". Od 2016 roku związany z Radio TOK FM, gdzie prowadzi audycje „Godzina filozofów”, „Kwadrans filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – „Nasze wewnętrzne konflikty”. Twórca internetowego podcastu „Skądinąd”.

fot. Edgar de Poray