Czy wojna dyskredytuje wielką literaturę rosyjską? – debata

6 maja 2022

Od czasu eskalacji wojny i rosyjskiej inwazji na Ukrainę w przestrzeni publicznej pojawiają się postulaty dotyczące bojkotu kultury rosyjskiej. Czy dzieła rosyjskich mistrzów powinny być wystawiane w teatrach? Czy sam akt sięgnięcia po ich utwory stanowi wyraz poparcia dla agresora, czy może właśnie przemilczanie tej twórczości jest robieniem przysługi Putinowi, który wypowiedział wojnę także liberalnej, otwartej, europejskiej demokracji? Być może to właśnie rosyjscy artyści, często sami będący ofiarami polityki własnego kraju, dają nam szansę zrozumienia rosyjskiego imperializmu.

Debata odbędzie się 13 maja o godz. 17.00. W spotkaniu przed premierą spektaklu Los Endemoniados/Biesy prowadzonym przez Łukasza Drewniaka wezmą udział:

Sylwia Frołow –  autorka książek Dzierżyński. Miłość i rewolucja (2014), Antonówki. Kobiety i Czechow (2020) oraz Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski (2021), zbioru portretów Bolszewicy i apostołowie (2014), a także dwóch powieści: Spojrzenia (2009), I dusza, i seks (2013). Korektorka i redaktorka, pracująca na co dzień w „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat pełniła funkcję sekretarza prof. Jerzego Pomianowskiego.

Janusz Opryński - reżyser teatralny, twórca działającego od 1976 r. Teatru Provisorium, przez 25 lat pełnił funkcję dyrektora artystyczno-programowego Centrum Kultury w Lublinie. Współzałożyciel Festiwalu „Konfrontacje Teatralne”, którego jest dyrektorem artystycznym.  W 2019 roku na deskach Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu wyreżyserował adaptację tekstu Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata w najnowszym przekładzie Przebindów.

Tymur Jaszczenko – reżyser filmowy, urodzony w 1985 roku w Czerkasach w Ukrainie, absolwent reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej, żyje i pracuje w Warszawie oraz Kijowie. Zadebiutował filmem fabularnym o marynarce wojennej, inspirowanym wydarzeniami na Krymie z 2014 roku – „U311 Czerkasy" (Ukraina-Polska, 2019).

Ivan Wyrypajew – rosyjski dramaturg i reżyser mieszkający w Polsce. Jest najczęściej wystawianym i najbardziej znanym współczesnym rosyjskim autorem na świecie. Jako reżyser teatralny i filmowy stworzył kilkadziesiąt spektakli teatralnych, nagradzanych na festiwalach w całej Europie oraz sześć filmów fabularnych, pokazywanych na renomowanych festiwalach filmowych. Jest autorem sztuki Badania ściśle tajne. New Constructive Ethics, której sceniczna prapremiera odbyła się w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Od góry: zdjęcie z próby do spektaklu "Los Endemoniados/Biesy", reż. Marcin Wierzchowski, fot. Michał Grocholski
zdjęcie ze spektaklu "Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński, fot. Edgar de Poray
zdjęcie ze spektaklu "Badania Ściśle Tajne", reż. Norbert Rakowski, fot. Edgar de Poray