Bez Teatru nie ma kultury!

4 lipca 2023

Uważamy, że każdy teatr powinien być otwarty - dla wszystkich widzów, ale też na nowe wyzwania, różne poglądy i idee. Kultura musi pozostać strefą bezpiecznego dialogu!

Przed kilkoma tygodniami Teatr Słowackiego w Krakowie i Teatr Modrzejewskiej w Legnicy odbierały nagrody na 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Teraz każdy z nich musi walczyć o możliwość kontynuowania swojej misji. Teatr Modrzejewskiej ogłosił zawieszenie do odwołania swojej działalności artystycznej! Wpływ na to miała decyzja władz miasta o wypowiedzeniu umowy o współprowadzeniu Teatru i dotowaniu jego działalności - bez finansowego wsparcia niemożliwe stało się zaplanowanie przyszłego sezonu artystycznego...

Niepewna jest przyszłość Teatru Słowackiego w Krakowie - też za sprawą decyzji władz. Zarząd województwa małopolskiego chce zmiany dyrektora. Kilka dni temu ogłoszony został konkurs na to stanowisko, choć zespół Słowackiego rekomenduje przedłużenie kadencji Krzysztofa Głuchowskiego i kategorycznie sprzeciwia się powoływaniu nowego kierownictwa. Zdaniem pracowników Teatru i jego sympatyków - takie posunięcie może doprowadzić do zahamowania rozwoju i zaprzepaszczenia osiągnięć wypracowanych w ostatnich latach.

Naszym Koleżankom i Kolegom z teatrów w Legnicy i Krakowie życzymy, by nikt w sposób autorytarny nie decydował o ich twórczych działaniach. Wspieramy Was gorąco!

Mamy nadzieję, że decydenci w naszym kraju będą hołdować wartościom, które są wpisane w działalność demokratycznego państwa.

Materiały graficzne: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie & Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy