45. OKT Klasyka Żywa

17 sierpnia 2021

Jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa” w nowej odsłonie! 

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią oraz gruntownym remontem opolskiego teatru możemy zaprosić Państwa na podwójne święto polskiej klasyki. Jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne, stanowiące jednocześnie finał V i VI Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, odbędą się w dniach 9-26 września 2021.

Przez 17 dni Opole gościć będzie najciekawsze spektakle oparte na klasycznych tekstach polskiej literatury. To wyczekiwane od dwóch lat wydarzenie zbiegło się w czasie z udostępnieniem odnowionej przestrzeni opolskiego teatru. Publiczność festiwalowa będzie więc miała okazję zobaczyć najlepsze klasyczne realizacje z różnych polskich scen w jednym miejscu oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, prezentowanych w nowych wnętrzach Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.