Finał IX Konkursu „Klasyka Żywa” podczas 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych!
W dniach 21-26 maja 2024 roku w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędą się 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne, będące finałem IX edycji Konkursu „Klasyka Żywa”.
W tym roku w ramach 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych (21-26 maja) zobaczymy sześć spektakli konkursowych w twórczy sposób podejmujących dialog z polską klasyczną literaturą. Program festiwalu zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 kwietnia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Od blisko pół wieku Opolskie Konfrontacje Teatralne prezentują najwybitniejsze dzieła sceniczne oparte na klasykach polskiej literatury. Festiwal, który odbywa się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, od 2016 roku jest jednocześnie finałem ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
Bardzo się cieszę, że będziemy mogli w tym roku pokazać przedstawienia na wszystkich naszych scenach. – mówił Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu – Kształt festiwalu jest zasługą wsparcia finansowego i pracy wielu osób. Jestem niezmiernie dumny, że władze województwa Opolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny od lat współpracują z nami przy organizacji Opolskich Konfrontacji Teatralnych.
O nagrody w finale IX edycji Konkursu „Klasyka Żywa” będzie rywalizować sześć spektakli:
- „Wyzwolenie” w reż. Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku,
- „Sędziowie” w reż. Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,
- „Gołoledź” w reż. Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie,
- „Chłopi” w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
- „Przygody Koziołka Matołka” w reż. Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
- „Miłość czysta u kąpieli morskich” w reż. Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Całość komunikatu prasowego dostępna jest -> TUTAJ.