OPIS SPEKTAKLU
Nowa polska dramaturgia na Scenie Bunkier.
Z czym kojarzycie strach? Paraliżujący lęk? A co musiałoby się stać żebyście na 25 lat schowali się w swojej meblościance? Kredyt we frankach? Komornik? Świadomość, że w zamieszkiwanym przez Was budynku przed stoma laty chowano się z o wiele poważniejszych powodów? Czymkolwiek nie był spowodowany, strach dopadł Bożenę. Siedzi zamknięta w czterech ścianach swojej meblościanki, gdy na zewnątrz rozgrywa się pasjonująca tragifarsa z jej mężem oraz Żydami w rolach głównych. Prawdziwe reality show, w którym nie wiadomo czy bardziej śmieszno czy straszno. Lęki transformacji na dobre zadomowiły się w naszych głowach, choć nadal walczą o uwagę z niepokojem wpojonym nam przez poprzednie generacje. Nieświadomie wypieramy jedne, by zrobić miejsce następnym. I przekazujemy dalej, wierząc, że nasza transformacja będzie tą ostatnią.
CZAS TRWANIA:
70 min (bez przerwy)
NAGRODY
- Nagroda dla Jana Hussakowskiego za konsekwentny i niezwykle wysoki poziom reżyserskiego rzemiosła w spektaklu, podczas 10. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr
- NAGRODA PUBLICZNOŚCI 10. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr
- Nagroda Aktorska dla Karola Kossakowskiego podczas 10. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr
REALIZACJA
REŻYSERIA:
Jan Hussakowski
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY:
Joanna Walisiak
MUZYKA:
Maciej Zakrzewski
INSPICJENT:
Urszula Kraska
OBSADA
Cecylia Caban – Bożena
Karolina Kuklińska – Sąsiadka, Kamienica, Kabaret Żydzi
Bartosz Dziedzic / Leszek Malec – Sąsiad
Karol Kossakowski – Prowadzący, Kabaret Żydzi
PREMIERA:
2 lutego 2019 r. – SCENA BUNKIER
SUGEROWANY WIEK WIDZÓW:
+12 lat
MEDIA O SPEKTAKLU
Straszne rzeczy to: transformacja, meblościanka, przyszłość. Jest się czego bać i jest się z czego śmiać. Czarny i chwilami absurdalny humor sztuki Przemysława Pilarskiego stanowi o sile przedstawienia w reżyserii Jana Hussakowskiego. Przynajmniej na pozór, bowiem ważniejsze od śmiechu jest tu jednak wzruszenie, a to, czy śmiejemy się do łez, czy przez łzy, staje się pytaniem fundamentalnym.
Dominik Gac, teatralny.pl
Opolska przeciw-historia o transformacji, opowiadana z pozycji osoby słabej i nieporadnej, świetnie zachowuje balans pomiędzy grozą a śmiechem. Hussakowski utrzymuje w ryzach ten trudny, teatralny kolaż...
Wiktoria Formella, e-teatr.pl
Spektakl wziął udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.
Prawa autorskie do sztuki reprezentuje Agencja Dramatu
i Teatru ADiT.