1809

TY, HITLER

OPIS SPEKTAKLU

Utwór Kristo Šagora, jednego z najpopularniejszych niemieckich twórców teatru dla młodzieży, to opowieść o dojrzewaniu, konfrontacji ideałów z niedoskonałą rzeczywistością, o pragnieniu władzy, źródłach zła i naprawie świata. Przedstawienie będzie miało charakter teatralnej fantazji skupionej wokół tematów takich jak odpowiedzialność, skrajności, fascynacja złem. Sceniczna fantazja w zamierzeniu twórców ma się wpisywać we współczesną debatę społeczno-polityczną, która toczy się na tle radykalnych przemian w Europie.

 

CZAS TRWANIA:
50 min (bez przerwy)

REALIZACJA

PRZEKŁAD:
Iwona Nowacka

REŻYSERIA, DRAMATURGIA, OPRACOWANIE MUZYCZNE:
Tomasz Kaczorowski

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY:
Agnieszka Wielewska

INSPICJENT:
Jerzy Laskowski

OBSADA

Karolina Kuklińska
Andrzej Jakubczyk
Karol Kossakowski
Krzysztof Wrona (gościnnie)

PREMIERA:
18 lutego 2017 r. – SCENA BUNKIER

fot. Michał Ramus

Media o spektaklu

W pracy mierzymy się przede wszystkim z bardzo zaniedbaną formą teatralną, jaką jest proste opowiadanie i snucie fantazji (…). Nie interesuje mnie wielka machina inscenizacyjna i możliwości techniczne sceny, ale oddziaływanie na wyobraźnię widzów. Zależy mi na tym, żeby stworzyć na scenie świat dynamiczny, nierealistyczny i popowy, który również w języku i estetyce ma być bliski młodym widzom.
Jacek Cieślak, Rzeczpospolita

Świetnie podany tekst, rzeczowe, trafiające w punkt pytania o doświadczenia chłopca, który się później stał potworem, podtrzymują słuszne wrażenie, że Hitler żył w tej samej rzeczywistości, co my (…) Tekst jest siłą spektaklu, nie brakuje mu lekkości i humoru, nie ma w nim moralizatorskiego tonu.
Martyna Friedla, Gazeta Wyborcza – Opole

Przekaz jest prosty, czytelny, myślę, że ciekawy dla młodych widzów. Nic tylko prowadzić do teatru klasę za klasą, a potem rozmawiać z młodzieżą – co polecam wszystkim opolskim nauczycielom.
Iwona Kłopocka, Nowa Trybuna Opolska