7910

William Shakespeare

SEN NOCY LETNIEJ

OPIS SPEKTAKLU

„Sen nocy letniej” powstał w 1596 roku z okazji arystokratycznych zaślubin i zagrany został ma podwórcu londyńskiego pałacu Southamptonów.
(…)
Przez wiele wieków „Sen nocy letniej” odczytywano jako niefrasobliwą komedię – grano jako lekką komedię weselną. Jak przypomina Rene Girarard była to jedna z lekceważonych sztuk w dorobku Szekspira. Nie zrozumiana.
(…)
Paweł Świątek idąc tropem Szekspira pyta o prawdziwą naturę ludzkiego ciała. I przypomina, że sankcja religijna ślubu łączy się też z gwałtem dokonywanym na człowieku przez niego samego. To nie przypadek, że każdy ślub pokazany przez Szekspira jest naznaczony nieszczęściem. Fasadowość ślubnej ceremonii w opolskim „Śnie nocy letniej” widać tym bardziej, że nie ma księdza. Ksiądz jest wielkim nieobecnym.
(…)
Szekspir odsłania jedną z największych zagadek naszej egzystencji: nie da się wykluczyć, że tak naprawdę pragniemy tego, co uważamy za nasze pragnienia, jednak uzmysławia nam to, zawsze za późno, poczucie rozczarowania i utraty. Kto wie – może slub jest de facto rodzajem pogrzebu?

Jacek Cieślak

REALIZACJA

PRZEKŁAD:
Stanisław Barańczak

REŻYSERIA:
Paweł Świątek

DRAMATURGIA:
Mateusz Pakuła

SCENOGRAFIA, ŚWIATŁA:
Marcin Chlanda

KOSTIUMY:
Karolina Mazur

INSPICJENT:
Jerzy Laskowski

OBSADA

Kornelia Angowska
Cecylia Caban
Grażyna Misiorowska
Judyta Paradzińska
Aleksandra Pisula (gościnnie)
Beata Wnęk-Malec
Ewa Wyszomirska
Leszek Malec
Łukasz Szmidt
Łukasz Wójcik

oraz
Jerzy Laskowski (gościnnie)

PREMIERA:
28 maja 2015 r. – DUŻA SCENA