1964

Georges Perec

PODWYŻKA

OPIS SPEKTAKLU

Sens pracy i poszukiwanie w niej spełnienia to główny temat „Podwyżki” – awangardowej komedii Georges’a Pereca. Czy praca może nas uszczęśliwić? Czy można uchronić się przed otępieniem po wielu latach poświęcenia? W imię czego spędzamy większość swojego życia w miejscu, którego często skrycie nienawidzimy?

Istnieje jednak prosty sposób, by wynagrodzić oczywiste „mankamenty” etatowych niedogodności – to podwyżka! Na drodze do jej osiągnięcia mnóstwo pułapek i ślepych uliczek. Ten tor przeszkód pełen absurdów życia codziennego próbują pokonać nasze myśli uwięzione w ciele pracownika firmy. Walka o przetrwanie sprowadza się do pokonywania kolejnych etapów gry, w której w każdym momencie możemy wrócić do punktu wyjścia. Codziennie bierzemy przecież udział w tej groteskowej historii, nie zastanawiając się czy istnieje możliwość sprzeciwu wobec systemu. W spektaklu odnajdziecie absurdalny humor i piosenki wykonywane na żywo przez zespół Polpo Motel.

Spektakl na podstawie tekstu „Podwyżka” Georges’a Pereca © po raz pierwszy opublikowanego przez Wydawnictwo Hachette Litteratures, 1981; Editions Fayard, 2012.

 

CZAS TRWANIA:
70 min (bez przerwy)

REALIZACJA

TŁUMACZENIE:
Jacek Olczyk

REŻYSERIA I DRAMATURGIA:
Tomasz Cymerman

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY, ŚWIATŁO:
Karolina Mazur

KOMPOZYCJA I MUZYKA NA ŻYWO:
Polpo Motel

INSPICJENTKA:
Urszula Kraska

OBSADA

Magdalena Maścianica – Propozycja
Judyta Paradzińska – Hipoteza negatywna
Tomasz Cymerman (gościnnie) – Wybór
Bartosz Dziedzic / Rafał Kronenberger – Wniosek
Karol Kossakowski – Hipoteza pozytywna
Leszek Malec – Alternatywa

PREMIERA:
2 grudnia 2017 r. – DUŻA SCENA

fot. Krzysztof Ścisłowicz