Jaką podejmiemy decyzję, gdy w życiowej grze los powie nam „sprawdzam”? Bohaterowie spektaklu Ostatni gasi światło w decydującej rozgrywce zostają zmuszeni do drastycznego zrewidowania priorytetów, którymi dotychczas kierowali się w życiu. Czy są gotowi, by choć na chwilę porzucić pozory wyobrażonego szczęścia i stawić czoła swoim prawdziwym uczuciom? Postawić siebie i swoje prawdziwe pragnienia w centrum walki o spełnienie? Tym samym, czy potrafią porzucić zastany porządek, podjąć ryzyko i rozpocząć nowe, być może bardziej udane życie?

Spektakl Vojtěcha Štěpánka i Norberta Rakowskiego stawia w granicznych sytuacjach nie tylko głównych bohaterów sztuki, ale i każdego, kto zdecyduje się na bierne obserwowanie ich zmagań z codziennością. Twórcy badają gotowość każdego z nas do wzięcia odpowiedzialności za obecność w życiu drugiego człowieka, niezależnie od faktu czy pojawiamy się w nim tylko na chwilę, czy postanowimy odegrać większą rolę. Wszystko to na pograniczu kultur, języków i często sprzecznych definicji szczęścia.

Ostatni gasi światło to polsko-czeska koprodukcja grana przez aktorów z dwóch krajów w aż trzech językach: po polsku, czesku i w języku migowym.

Światowa prapremiera przedstawienia odbyła się w Klicperovo Divadlo (Hradec Králové, Czechy) podczas festiwalu Divadlo Evropských Regionů.

Vojtěch Štěpánek

OSTATNI GASI ŚWIATŁO

KONCEPCJA, REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE:
Norbert Rakowski (PL)

TEKST:
Vojtěch Štěpánek (CZ)

ASYSTENTKA REŻYSERA:
Magdalena Maścianica (PL)

KOSTIUMY:
Wanda Kowalska (PL)

WSPÓŁPRACA SCENOGRAFICZNA:
Maria Jankowska, Wojciech Stefaniak (PL)

WIDEO:
Mikołaj Szymkowiak (PL)

OBSADA:
Kristýna Leichtová (CZ)
Jan Hofman (CZ)
Vojtěch Štěpánek (CZ)
Magdalena Maścianica (PL)
Bartosz Dziedzic (PL)
Karol Kossakowski (PL)
Michał Świtała (PL)

oraz

Robert Kondziela (PL)
Adam Szostok (PL)

INSPICJENT:
Adam Szostok (PL)

CZAS TRWANIA:
60 min (bez przerwy)
Miejsca na spektakl nienumerowane.

PREMIERA:
22 września 2017 – Modelatornia