Już 22 września premiera polsko-czeskiej koprodukcji „Ostatni gasi światło” w reżyserii Norberta Rakowskiego, na podstawie tekstu Vojtěcha Štěpánka. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej (18.09) przedstawiciele lokalnych mediów mogli porozmawiać z aktorami, reżyserem oraz twórcą tekstu o tym jak pracowało się w międzynarodowym środowisku. W spektaklu biorą udział aktorzy z dwóch krajów – Polski i Czech. Światowa prapremiera przedstawienia odbyła się w Klicperovo Divadlo (Hradec Králové, Czechy) podczas festiwalu Divadlo Evropských Regionů.

Kulturowo-językowy eksperyment

Spektakl Vojtěcha Štěpánka i Norberta Rakowskiego stawia w granicznych sytuacjach nie tylko głównych bohaterów sztuki, ale i każdego, kto zdecyduje się na bierne obserwowanie ich zmagań z codziennością. Twórcy badają gotowość każdego z nas do wzięcia odpowiedzialności za obecność w życiu drugiego człowieka, niezależnie od faktu czy pojawiamy się w nim tylko na chwilę, czy postanowimy odegrać większą rolę. Wszystko to na pograniczu kultur, języków i często sprzecznych definicji szczęścia.

Różne formy komunikacji

Oprócz artystów mówiących po polsku i czesku, na scenie będzie można zobaczyć aktorów porozumiewających się w języku migowym. Karol Kossakowski i Magdalena Maścianica na potrzeby spektaklu opanowywali podstawy mowy osób niesłyszących. Mnogość form wyrazu jest tutaj nie tylko wyrazem międzynarodowej współpracy, ale także elementem podkreślającym różnice jakie dzielą ludzi. Odmienna jest także mentalność narodu czeskiego i polskiego, a różnice widać szczególnie w zachowaniu publiczności, która w zależności od narodowości, śmieje się z zupełnie innych żartów. Wykorzystanie 3 różnych języków na scenie nie zakłóci jednak odbioru sztuki przez publiczność, bowiem na scenografii wyświetlane będą tłumaczenia w języku polskim. Jeszcze jednym z zamierzeń twórców „Ostatni gasi światło” jest nawiązanie dialogu z widownią. Podczas spektaklu pojawią się bezpośrednie zwroty do publiczności.

Kto ostatni zgasi światło? Zapraszamy Państwa na spektakl!

Zobacz repertuar na wrzesień i na październik.