Opole Songwriters Festival, którego współorganizatorem jest Teatr im. Jana Kochanowskiego, jest “najintymniejszym festiwalem muzycznym w Polsce”. Od 2012 roku wspiera debiutantów, odkrywa nowe talenty i promuje twórców piosenki autorskiej. To tutaj swój pierwszy koncert zagrał Kortez, laureat Fryderyka i Debiutów na KFPP w Opolu, Tomasz Makowiecki premierowo zaprezentował album “Moizm”, a wielu innych młodych polskich artystów (m.in. Jóga, Patrick The Pan, Lilly Hates Roses), pojawiło się zanim usłyszała i doceniła ich reszta kraju. Opole Songwriters Festival ma charakter międzynarodowy i przyciąga swoją marką do “stolicy polskiej piosenki” artystów z różnych części świata, od USA (Rykarda Parasol), przez Australię (Hugo Race), Wielką Brytanię (Karl Culley), Niemcy (Barbara Morgenstern).

Festiwal jest współfinansowany przez Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Patroni medialni: Radio Opole, Gazeta.pl, TVP3 Opole. Partnerzy: John Lemon Polska, Drukarnia 12M, Kofeina 2.0, MOST Iceland
Organizator festiwalu: Stowarzyszenie Kulturalne Opole
Współorganizator: Teatr im J. Kochanowskiego w Opolu

OPIS ARTYSTÓW

 

Warhaus (BE)

Pod nazwą Warhaus kryje się solowy projekt Maartena Devoldere, znanego z występów w popularnej belgijskiej formacji Balthazar. Jego debiutancki album We Fucked A Flame Into Being zawdzięcza swój tytuł powieści D.H. Lawrence’a “Kochanek Lady Chatterley”. Płyta przepełniona jest piosenkami zanurzonymi w stylistyce noir, przywołującymi momentami obrazy zadymionego klubu jazzowego ze starych, czarno-białych filmów. Devoldere wśród inspiracji wymienia szeroko pojętą dekadencję, papierosy, Leonarda Cohena i przede wszystkim Serge’a Gainsbourga. W rolę Jane Birkin na scenie wciela się wokalistka Sylvie Kreusch, od której trudno oderwać wzrok. Warhaus wciąga słuchaczy w świat sprzecznych i przemijających refleksji na temat fatalnych w skutkach spotkań. Tej konfrontacji nie sposób uniknąć.

 

Lorna (UK)

Sekstet z Nottingham pojawił się na brytyjskiej scenie gitarowej pod koniec lat 90. Porównywani do Belle & Sebastian, Stereolab, czy Yo La Tengo stworzyli własną odmianę indiepopu, łącząc senną atmosferę z pięknymi melodiami.  A za sprawą takich utworów jak Understanding Heavy Metal (Parts I And II), czy As She Goes By stali się w pewnych kręgach fanów alternatywy formacją niemalże kultową. Na swoim koncie posiadają pięć albumów studyjnych, kilkanaście singli i dziesiątki koncertów. Dzielili scenę m.in. z Echo and The Bunnymen, The Wedding Present i The Psychodelic Fur. Ich obojętny stosunek do show-biznesu sprawia, że od lat znajdują się w gronie najbardziej niedocenionych artystów na Wyspach Brytyjskich. Z takim CV powinni już dawno zagrać na OFF Festivalu.

 

 

Lor (PL)

Lor to grupa tworzona przez utalentowane nastolatki z Krakowa: Julię Skibę (komponuje i gra na pianinie), Paulinę Sumerę (pisze teksty), Jagodę Kudlińską (śpiewa) i Julię Błachutę (gra na skrzypcach). Zespół prezentuje muzykę niezwykle klimatyczną, opartą na brzmieniach skrzypiec i pianina, które świetnie współgrają z subtelnym i ujmującym wokalem. Same o sobie mówią, że grają folk, a inspiracją do tworzenia stanowią artyści tacy jak: Tom Rosenthal, Sóley, Agnes Obel, czy Birdy. Lor powstał na początku 2015 roku, gdy pod wpływem obrazu Ogród Szczęśliwych Zmarłych Friedricha Hundertwassera została skomponowana pierwsza piosenka The Garden of Happy Dead People. We wrześniu tego samego roku powstał teledysk do utworu Windmill, który spotkał się z bardzo dobrym odbiorem i zainteresowaniem takich mediów. Zespół miał okazję zagrać na Spring Break, Slot Art, Soundrive, a także supportował norweską artystkę Aurorę. 16 lutego 2017 ukazał się najnowszy klip zespołu do utworu Keaton.

 

 

A.S. Fanning (IRL)

A.S. Fanning deszczowy Dublin zamienił na nocny Berlin. Jeszcze będąc w Irlandii pisał piosenki dla takich zespołów jak Porn Trauma i The Last Tycoons. Dysponuje barytonem przywodzącym na myśl głos wokalisty The National Matta Berningera, z dodatkiem charakterystycznego irlandzkiego akcentu. Jego pierwszy solowy singiel Carmelita nawiązuje do najlepszych wzorców: ma w sobie mrok Nicka Cave’a i melancholię nagrań Leonarda Cohena. A.S. Fanning nie kryje swojej słabości do psychodelii lat 60. i gotyckiego rocka. W 2017 roku zaliczył amerykański debiut występując na festiwalu South by Southwest w Texasie. Wkrótce na rynku pojawi się jego autorski album Second Life.

 

Snorri Helgason (IS)

Muzyka Snorri Helgason’a jest głęboka i intrygująca, a jednocześnie uniwersalna, wysoko stawiając na eksplorację jego osobistych zmagań i emocji. Jako zacięty student historii popu, Snorri trzyma twardą nogę w przeszłości, patrząc jednak zupełnie świeżym spojrzeniem w przyszłość, transmitując tym samym niezwykły strumień ponadczasowych melodii ludowych i starannie skonstruowanych piosenek, które są ponadczasowe. Inspirująca Islandczyka muzyka pop oraz muzyka ludowa lat ’60 i 70 wraz z jednoczesnym uhonorowaniem osobistych ikon artysty, takich jak Townes Van Zandt czy Harry Nilsson sprawiły, że Snorri nagrał swój debiut Im Gonna Put My Name On Your Door, który pozwolił mu skutecznie zaistnieć na islandzkim rynku muzycznym. Po wielu koncertach na Islandii oraz poza jej granicami, Snorri złożył wizytę w pracowni starego przyjaciela Sindri Már Sigfússons’a (Sin Fang), aby nagrać niektóre utwory, nad którymi w tym czasie pracował. Efektem tej kolaboracji było kolejne wydawnictwo, pt. Winter Sun, które jest ambitną, czasami bolesną, acz uczciwą medytacją o dorastaniu, starzeniu się i zmierzaniu się z nieuchronnym.

 
Myrra Rós (IS)

Po zawieszeniu działalności znakomitego zespołu Andvari, Myrra Rós skupiła się na swojej solowej karierze. Jej pierwszy album Kveldúlfur został bardzo dobrze przyjęty na wyspie, otrzymał wiele pozytywnych recenzji, a sama artystka od czasu jego wydania zagrała wiele koncertów m.in. w Danii, Norwegii, USA, Niemczech, Litwie, Słowacji, Austrii oraz trzykrotnie już w Polsce. Myrra obecnie nagrywa kolejny solowy album, a także przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty swojego nowego projektu VAR. Pisze piosenki zarówno po islandzku, jak i po angielsku i najlepiej czuje się w klimatach folkowych. Jej muzyka chwyta ze serca swoją prostotą i szczerością, a teksty niejednokrotnie wywołują wzruszenie. Idealna muzyka dla wszystkich, którzy cenią artystki pokroju Halli Nordfjord, Hafdis HuldÓlöf Arnalds, czy Emiliany Torrini.

 
Leepeck (PL)

Leepeck (Piotr Lipka) to warszawski muzyk, kompozytor i autor tekstów, znany z występów w warszawskiej formacji Bohema. 28 kwietnia 2017 roku miała miejsce premiera solowego albumu Leepecka pod tytułem BORDERLINE. Zapowiedzią płyty były trzy, bardzo dobrze przyjęte, videoclipy do utworów: One Step Down, All This Time i No One Knows. Nagrana analogowo i wyprodukowana przez warszawskiego muzyka Piotra Czajera płyta BORDERLINE to nostalgiczna wyprawa w przeszłość, mieszanka folkowego brzmienia i melancholijnych wokali. „Klimat tych nagrań był we mnie od zawsze. Nostalgia, tęsknota i ciekawość los w ludzi od początku określały moje podejście do życia i sztuki” – mówi Leepeck. Na jesieni pojawi się nowy utwór muzyczny, tym razem w wersji polskojęzycznej, będący zapowiedzią kolejnej płyty.

Opole Songwriters Festival 2017

PROGRAM:

 

30 września

20:00 / Duża Scena
LOR (PL)
LORNA (UK)

22:00 / Scena Foyer
LEEPECK (PL)

23:00 / Scena Foyer
(wieczór islandzki)
SNORRI HELGASON (IS)
MYRRA ROS (IS)

01 października

20:00 / Duża Scena
WARHAUS (BE)

21:30 / Scena Foyer
A.S. FANNING (IRL)

BILETY:
Sprzedaż biletów od 29 sierpnia 2017 w kasie Teatru oraz online.
Karnet dwudniowy można zakupić jedynie w kasie Teatru.
Istnieje możliwość rezerwacji biletów online na koncerty w dniach 30.09-01.10 i odbioru karnetu w kasie Teatru.

30 PLN bilet jednodniowy /przedsprzedaż/
40 PLN bilet jednodniowy /od 30.09/
50 PLN karnet dwudniowy