Niemy Movie to projekt czterech muzyków i jednego aktora, którzy na żywo wykonują muzykę i dubbing do klasyki niemego kina. Czekają nas aż dwa filmy ilustrowane różnorodnymi ścieżkami dźwiękowymi i zabawnymi dialogami. W ramach Festiwalu Opolskie Lamy Niemy Movie zaprezentuje dwa pokazy: „Znak Zorro” w reż. Freda Niblo oraz „Gabinet doktora Caligari” w reż. Roberta Wienego.

O filmach:

 „Znak Zorro”

Bogaty, młody arystokrata prowadzi podwójne życie, aby pomagać ciemiężonym rodakom. Na co dzień udaje tchórzliwego i znudzonego panicza, ale w decydujących momentach zakłada czarne przebranie i pod pseudonimem Zorro walczy z oprawcami.

W ścieżce dźwiękowej nie zabraknie gitar klasycznych (m. in. oryginalnej, nietypowej gitarze meksykańskiej), tradycyjnych instrumentów perkusyjnych (udu, clave, cajón, grzechotki), a w dialogach oczywiście hiszpańskiego „Señor!”.

„Gabinet doktora Caligari”

Tytułowy doktor Caligari to wędrowny magik, pokazujący na jarmarku swoje kuriozoum – lunatyka, który obudzony z głębokiego snu, przepowiada jednemu z odwiedzających rychłą śmierć. Tak zaczyna się seria morderstw, które „przypadkowo” okazują się doktorowi bardzo na rękę.

W filmie Roberta Wienego, dzięki scenografii grupy der Sturm, wszystko jest tu zniekształcone, przerysowane, kontrastowe, współtworzące atmosferę grozy. Do filmu w wykonaniu Niemy Movie „powraca” brakująca warstwa dźwiękowa, odgłosy nocy, muzyka złożona ze sztucznych elementów, jarmarczna orkiestra z akordeonem i skrzypcami oraz, oczywiście „naturalny” głos doktora Caligari.

NIEMY MOVIE / 16 FFOL

CZŁONKOWIE ZESPOŁU:
Wojtek Błażejczyk – gitara, małe instrumenty
Jakub Bruszewski – gitara basowa
Maciek Zych – saksofon, EWI (electronic wind instrument), instrumenty klawiszowe
Maciek Więckowski – tekst i dubbing
Janek Jędrzejczyk – instrumenty klawiszowe, odgłosy

„ Znak Zorra” – 8 października 2018, godz. 20.00 – Modelatornia

„Gabinet doktora Caligari” – 9 października 2018, godz. 20.00 – Modelatornia