CZYTANIA ARCHIWALNE:
Tadeusz Różewicz
Do piachu
reż. Marta Streker
26 września 2017, godz. 10.00
„Do piachu” to dramat, który przez wiele lat nie mógł przebić się przez sito cenzury. Autor, który prace nad tekstem rozpoczął jeszcze w czasie wojny, przedstawia w nim rzeczywistość konfliktu zbrojnego daleką od wpojonych nam heroicznych wyobrażeń. Demitologizacja czasów wojennych i wprowadzenie elementów satyrycznych przy tak ważnym politycznie temacie spotkała się z oczywistym sprzeciwem. Jakie znaczenie ma jednak tekst Różewicza w dzisiejszych czasach? Czy wciąż, a może jeszcze bardziej, burzy mity, które chcielibyśmy by pozostały nietykalne?
Sławomir Mrożek
Policja
reż. Agata Puszcz
10 października, godz. 10.00
Zapraszamy na kolejną odsłonę czytania klasyki polskiego dramatu. Tym razem Agata Puszcz weźmie na warsztat debiutancki tekst Sławomira Mrożka „Policja”. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat, w którym policja traci rację bytu? Świat tak podporządkowany władzy, że służby bezpieczeństwa, by uzasadnić swoje istnienie, prowokują fikcyjne ekscesy na ulicach miasta? Tekst Mrożka to gorzka satyra z drwiną rozprawiająca się z totalitaryzmem i kryzysem instytucji państwa. Autor przenosi widza w rzeczywistość równoległą, gdzie bunt rodzi się nie w zmanipulowanym społeczeństwie, a w strukturach mających potencjalnemu buntowi zapobiegać. Absurd odsłania realne zagrożenia współczesnych dramatopisarzowi, ale i nam, problemów. Od obojętności wobec poczynań władzy po egoizm jednostki.
Witold Gombrowicz
Historia
reż. Michał Buszewicz
24 października, godz. 10.00
Zapraszamy na kolejną odsłonę czytania klasyki polskiego dramatu. Tym razem to „Historia” Witolda Gombrowicza w reżyserii Michała Buszewicza zainspiruje nas do przemyśleń i dyskusji. „Historia” nie jest dramatem pełnowymiarowym. To szkice scen przedstawiających wątki autobiograficzne autora: dom rodzinny Gombrowiczów, komisja egzaminacyjna i poborowa, epizody z dworu cara Rosji Mikołaja II oraz sztabu wojskowego cesarza niemieckiego Wilhelma II. W tle Polska i świat pogrążone w wojnie. Autor, dobrze znanego opolskiej publiczności „Ślubu”, w żadnym innym tekście nie zawarł tak wiele intymnych szczegółów dotyczących swojego życia. Jednocześnie, redakcja „Historii”, którą dziś możemy czytać pozostaje etapem procesu twórczego. Nieskończonego, lecz tym bardziej fascynującego.
Eleonora Kalkowska
Doniesienia drobne
reż. Magda Szpecht
12 grudnia, godz. 10.00
Sztuka Eleonory Kalkowskiej, pisarki przełomu XIX i XX wieku, „Doniesienia drobne” to opowieść o konsekwencjach, jakie w życiu poszczególnych jednostek przyniósł kryzys ekonomiczny lat 30. Tekst na pograniczy sztuki dokumentalnej to przejmująca historia kobiety, która wraca do domu po ciężkiej chorobie. Gdy na nowo podejmuje próbę powrotu do rzeczywistości ukazują jej się postaci, o których czyta w gazetach. Sztuka ta nie zamyka się w formule teatru zaangażowanego, podejmującego palące problemy społeczne bieżącego czasu. W pewnym sensie cały dramat toczy się w głowie młodej kobiety, która wyszła ze szpitala i po silnej narkozie patrzy na świat innymi oczyma. Identyfikuje się z losem doprowadzonych do ostateczności nieszczęśników do tego stopnia, że na nowo przeżywa ich tragedie.
KLASYKA CZYTANA to projekt, w ramach którego odbywają się sceniczne czytania utworów klasycznych dramatycznych literatury polskiej. Podczas dziesięciu spotkań z tekstami z różnych epok literackich (od Średniowiecza po pierwsze dekady XX wieku) dzieci i młodzież będą mogły poznać mniej znane utwory polskiej klasyki dramatycznej. Każde czytanie zakończone jest spotkaniem reżysera i wykonawców z widownią, podczas którego istnieje możliwość wymiany poglądów i refleksji dotyczących pracy nad tekstem klasycznym i jego współczesnego rozumienia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.